wrzesień w Bieszczadach

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

wrzesień w Bieszczadach

Postprzez graupka » 15 lip 2010, o 20:02

Witam,
we wrześniu z chłopakiem planujemy wypad w Bieszczady. Naczytaliśmy się o magii tych gór, niesamowitej przyrodzie no i nas "wzięło" na nie nieodwołalnie ;) Wyjazd planujemy w pierwszej połowie września. Zastanawiamy się, jakie miejsce będzie najdogodniejsze do zatrzymania się. Nie dysponujemy autem ani dużymi zasobami gotówki (typowo "studencki" wypady-czytaj zaopatrzenie z Biedronki). Jednak noclegi pod namiotem odpadają Zależy nam, żeby z miejscowości można było na piechotę dochodzić do szlaków. Czy Ustrzyki Górne albo Cisna będą ok? Przeglądając to forum zastanawia mnie również jak we wrześniu jest z transportem busami? Wybieramy się na około 5 dni (nie licząc czasu na dojazd). Co warto zobaczyć, gdzie pójść? Czy warto myśleć o wyprawie za granicę? No i co koniecznie trzeba przekąsić, interesują nas regionalne specjały.

Bardzo dziękujemy za wszystkie informacje

pozdrawiamy ;)
graupka

Re: wrzesień w Bieszczadach

Postprzez Jerry » 16 lip 2010, o 00:53

Na początek polecam Wam pstrąga z Terki. Choć może być tam ciężko dojechać bez własnego transportu, ale tego nie wiem na 100%. Według mnie bardzo dobry bieszczadzki pstrąg :), no i nie dajcie się zwieść na tego z Dołżycy, bo w mojej ocenie między tymi dwoma miejscami jest przepaść, nad którą kroka w przód dać mógłby ino klasyk :). Ale jego na szczęście już nie ma. Drugie miejsce pod kątem żarcia, to Wilcza Jama u Pana Pawlaka. Polecam tam zupę grzybową, naleśniki z jagodami, no i dziczyznę. Jest jedno ale. Słyszem, podobno, nie jestem pewny, że są jakieś zawirowania co do lokum. Dotychczasowa moja wiedz mówi o miejscu zwanym Muczne, drugie ale, ram mi się niestety udało trafić na kiepską obsługę, nie urażając miłą, ale podającą zimne "drugie". Ale to raz. I trochę było mi wstyd, bo zaprosiłem, zachwalając, znajomych i była kicha. Trzecie miejsce to Polańczyk. Idąc w kierunku Soliny, po lewej stronie jest knajpka z wyśmienitym napojem chłodzącym. Taki kefir jagodowy. Przyznam się, że piłem go raz, a jego smak pamiętam cały czas. Wyśmienity. Niestety nazwy knajpy nie pamiętam. Nie jest od ulicy. Trzeba wejść w podwórko jakieś 10/15 metrów. To tak o żarciu, aż zgłodniałem. Poza tym myślę, że raczej z lokalnej kuchni to sporo spotkacie: schabowego, frytek, itd. itp. Myślę, więc, że nie licz na nie wiadomo co. Mają tam takie same "pancerniki" (puszki) w sklepach jak wszędzie w kraju, ale klimat poprawia ich smak :). Pozdrawiam.
Jerry
Stonka bieszczadzka

Postprzez graupka » 19 lip 2010, o 17:33

Dzięki za odpowiedź.

a co z busami i wyborem miejscowości?
graupka

Postprzez dre36 » 19 lip 2010, o 22:36

Jeśli ma być tanio to proponuję raczej wziąć pod uwagę schroniska, najlepiej w Ustrzykach Górnych lub Wetlinie. Tam możecie spać tanio. Kwatery prywatne to od 35 zł (standard słaby), a jak już tak przyzwoicie to od ok. 45-50 zł od osoby w górę. Oczywiście piszę o rejonie pomiędzy Ustrzykami Górnymi a Cisną.
Jak się zatrzymacie w Ustrzykach lub Wetlinie to macie spory wybór szlaków bez konieczności dojazdów.
W połowie września busy będą jeździć - może nieco mniej intensywnie niż w sierpniu, ale będą.
Jeśli przyjeżdżacie w Bieszczady na 5 dni to odpuśćcie sobie plany wyjazdu za granicę. Po co? W 5 dni nie obejdziecie nawet połowy tego co jest do obejścia. ;)
Jeśli chodzi o wyżywienie to polecam bar w PTTKu w Wetlinie lub bar pod sklepem na wjeździe do Wetliny (od strony Cisnej).
Z lokalnych znanych specjałów to naleśnik gigant w Karczmie Chata Wędrowca (jest naprawdę gigantyczny).
A pstrąg w Brzeziniaku w Przysłupiu.
dre36
Stonka bieszczadzka

Postprzez DługiMarek » 3 sie 2010, o 08:50

Hey! Busy jeżdżą do końca sezonu-co najmniej do pażdziernika,PKS-y-z tym jest różnie,część jezdzi tylko w wakacje,część tylko w czasie roku szkolnego.W razie czego zawsze pozostaje łapać stopa.Reasumując-transport to nie jest żaden problem.Miłych wrażeń i dalekich widoków :D
DługiMarek
Stonka bieszczadzka

Postprzez Ania60 » 21 sie 2010, o 17:06

Nocleg można znaleźć na str. http://www.mojebieszczady.pl" target="_blank. Mogę podać namiary na Ustrzyki Górne
1. Dom rekolekcyjny tel.13 461 06 62 - 25zł z pościelą, 20zl bez
2."Biały" hotelik tel. 13 461 06 41 i 42 30zł z pościela ,27zł bez

Nie polecam lokum PTTK-ku Kremenaros - też 25 zł ale warunki okropne (piętrowe łożka, zimna woda -rano podobno była ciepła - i paskudna łazienka) Pozdrawiam
Ania60

Postprzez Stały Bywalec » 21 sie 2010, o 20:16

A nie lepiej bardziejkameralnie: http://www.sekowiec.net ?

Jedyne niebezpieczeństwo to takie, że jak raz tam traficie, to już potem będziecie tam jeździć co rok do samego końca świata, a nawet jeden dzień dłużej !!! :D :D :D

1. Można stamtąd zajść Połoninę Wetlińską "od tyłu", zejść z Przełęczy Orłowicza do Wetliny i jeszcze tego samego dnia powrócić tą samą drogą.
2. Można wybrać się na Otryt, zaliczyć Chatę Socjologa i przez Chmiel powrócić do Sękowca.
3. Można z Sękowca, kierując się początkowo na Nasiczne, wejść na Dwernik Kamień (Holicę), a stamtąd wrócić do Sękowca przez Zatwarnicę.
4. Można pójść do Krywego przez Zatwarnicę, a wrócić przez Hulskie.

I jeszcze kilka wariantów jednodniowych wycieczek dałoby się wymyślić.

Do Sękowca dojedziecie autobusem z Ustrzyk Dln. Zamieszkacie w kameralnym samodzielnym domku (szczegóły na podanej stronie internetowej).
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Barnaba » 20 lut 2011, o 23:40

strona w budowie. Bywalcu jak tam stawki wyglądają?
http://www.lesneoko.com"
- że przewodnik napisałem i wycieczki robię. HA!

"Zawsze znajdzie się filozofia do braku odwagi"
Albert Camus (1913-1960)
Barnaba
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lidkru » 22 mar 2011, o 11:14

a strona dalej w budowie
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi