Wrześniówka 2014

Opisy i fotorelacje z pobytu w Bieszczadach

Wrześniówka 2014

Postprzez Stały Bywalec » 5 paź 2014, o 18:09

Byłem TAM od 6 do 27 września.
Będzie relacja i spisana, i obrazkowa.
Na wstępie tylko o zakwaterowaniu.
Załączniki
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Re: Wrześniówka 2014

Postprzez Stały Bywalec » 6 paź 2014, o 06:23

Jeszcze moje realne okno na Bieszczady i realne widoczki z niego.
A także KULTOWA WIATA, do której odbywam coroczną pielgrzymkę. Bardziej gorliwym wyznawcą kultu wiaty, nie licząc oczywiście miejscowych stałych bywalców, jest chyba tylko Piskal. Choć i Bieszczadzka Kuna tę wiatę polubiła.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 7 paź 2014, o 06:03

Zaznaczam, iż fotografem stałem się z przypadku. Jakiś tydzień przed wyjazdem w Bieszczady córka wręczyła mi swój Fujifilm Finepix S3200, twierdząc że już go nie chce, bo za duży, za ciężki, i w ogóle nienowoczesny. Powiedziałem, żeby dała go matce, ale małżonka natychmiast zaczęła się odżegnywać (z tego samego powodu). Cóż było robić? Ma ten całkiem jeszcze niezły sprzęt leżeć w domu nieużywany, albo wręczą go komuś z dalszej rodziny? Chętni na pewno by się znaleźli.
Podkreślam, że to było dla mnie absolutne zaskoczenie. O robieniu zdjęć cyfrowych nawet nie myślałem. Wprawdzie w epoce „przedcyfrowej” nawet sporo pstrykałem z aparatu Zenit, ale to już zamierzchła przeszłość, choć w domu leży kilka albumów zdjęć mojego urobku.
Ściągnąłem zatem z Internetu, zapisałem na dysku i wydrukowałem ok. 130 stron szczegółowego „Podręcznika użytkownika Fujifilm Digital Camera Finepix Seria S4000/S4000A/S3900, Seria S3400/S3300/S3200”. Następnie zapakowałem podarunek (wraz z ową instrukcją obsługi) i ... pojechałem w Bieszczady.

Z lekturą wymienionego podręcznika było już gorzej. Po pierwsze - ja w Bieszczady jeżdżę, aby tam łazić, łazić i jeszcze raz łazić. Po drugie - na dni odpoczynku i złej pogody zabrałem dwa tomy „Mojego wieku” Aleksandra Wata. Po trzecie wreszcie - złej pogody prawie nie było. :D
Tak więc przez trzy tygodnie pobytu zdołałem przeczytać tylko pierwszy tom A. Wata, a z podręcznika użytkownika - tylko najbardziej podstawowe informacje. Proszę zatem o wybaczenie za złą jakość fotografii :oops: i obiecuję, że do przyszłego roku trochę więcej się podszkolę.
Dziś załączam - pojezierze zatwarnickie. To nie nazwa geograficzna, więc z małej litery. Ale małe „jeziorka” też są w Zatwarnicy.

CDN - w następnym odcinku zwięźle opiszę wszystkie swoje wrześniowe trasy i załączę zdjęcia z wycieczki na Bukowe Berdo i Obnogę.
Załączniki

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 8 paź 2014, o 06:47

W ciągu 20 pełnych dni pobytu (tzn. nie licząc dnia przyjazdu i wyjazdu) odbyłem 10 dłuższych (min. 15 km) i 2 krótsze piesze wycieczki po Bieszczadach. W pozostałe dni trochę pojeździłem samochodem na trasie Zatwarnica - Ustrzyki Dolne, ale przede wszystkim śledziłem losy Aleksandra Wata wg jego autobiograficznej narracji w „pamiętniku mówionym” (słuchaczami byli Czesław Miłosz i żona Wata) pt. „Mój wiek”. Będąc w Zatwarnicy przeczytałem cały 1-szy tom i początkowe rozdziały 2-go.

Jedna z ciekawszych pieszych tras wiodła z Mucznego na Obnogę i Grandysową Czubę, ale okrężną drogą, bo przez Bukowe Berdo. O szczegóły proszę mnie nie pytać, chyba że kiedyś później i osobiście „w realu”.
Załączam kilka zdjęć z tej wyprawy.
Załączniki

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 8 paź 2014, o 19:42

Ciąg dalszy (pisemny i obrazkowy) nastąpi, ale dopiero za kilka dni.

Na razie, gdyby to kogoś zainteresowało), kilka słów o powyżej wspomnianej lekturze "Mojego wieku" Aleksandra Wata.
Tu: ksiazki-popularnonaukowe-po-ktore-warto-siegnac-t808-20.html#p31770

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 16 paź 2014, o 07:03

Czas się pochwalić dokonaniami mojej turystyki pieszej. Oto przebyte trasy, w układzie niechronologicznym - tak jak mi się teraz przypominają.

1. Wspomniana już powyżej i udokumentowana fotograficznie wycieczka z Mucznego na Obnogę i Grandysową Czubę, okrężną drogą, przez Bukowe Berdo. Przy okazji warto nadmienić, że słynny hotel w Mucznem ulega gruntownej przebudowie, która - na moje fachowe oko - potrwa jeszcze dwa lata, jeśli będą środki finansowe, a przeciągnie się na czas nieoznaczony, jeśli tych środków zacznie brakować.

2 - 4. Trzy (w kolejne trzy niedziele mojego pobytu) wyprawy z Zatwarnicy do ruin cerkwi w Krywem. Tę trzecią zaliczyłem tylko do „krótszych wycieczek”, ponieważ w drodze powrotnej wygodnicki Piskal złapał na stokówce „okazję” - sympatyczni lublinianie podwieźli nas do samej Zatwarnicy (my w rewanżu pokazaliśmy im ruiny cerkwi w Hulskiem, gdzie nie mogli trafić).
Natomiast wycieczka druga (w drugą niedzielę) charakteryzowała się pewnym ciekawym zdarzeniem. Poszliśmy w pięć osób, przy czym jeden kolega już w drodze „tam” spożył płyn przeznaczony dla całej grupy, co spowodowało, że „z powrotem” nie był w stanie iść samodzielnie. :lol: Mąż Tosi podwiózł go terenówką do stokówki, a tam - na górze - ów kolega złapał „okazję” do Zatwarnicy.

5. Dojazd trzema samochodowymi „okazjami” do Lutowisk (łącznie trwało to tylko 50 minut), a tam dłuższy spacerek. Oględziny wszystkich historycznych miejsc w Lutowiskach. Następnie przeszliśmy się trasą: Lutowiska - Chata Socjologa na Otrycie - Chmiel - Sękowiec (stokówką pod Otrytem). W Sękowcu odwiedziny pięknej Basi, a potem już powrót do Zatwarnicy.

6. Dojazd moim samochodem do Ustrzyk Grn., następnie busem do Wołosatego. I przy pięknej pogodzie malownicza trasa: Wołosate - przełęcz pod Tarnicą - Tarnica - znów przełęcz - Tarniczka - Szeroki Wierch - Ustrzyki Grn.

7. Zatwarnica - Suche Rzeki - Przełęcz Orłowicza - Smerek. I z powrotem. Po drodze nieco nostalgii za „Ostoją” - dziś w miejscu schroniska już tylko zarośla. Za to terenowa stacji edukacji ekologicznej BdPN się rozbudowuje.

8. „Maraton”, i to solo. Jakieś 32 km. Zatwarnica - Sękowiec - leśną drogą nad Sanem aż do mostu w Studennem - Przełęcz Szczycisko - potem już drogą stokową do samej Zatwarnicy, z widokami z góry na Tworylne, Krywe i Hulskie. Wyszedłem o godz. 9-tej, wróciłem o 18-tej, odpoczynki zajęły mi jakąś godzinę.

9. Zatwarnica - Sękowiec - Chmiel (stokówką pod Otrytem) - Sękowiec (szosą) - Zatwarnica. Groziło deszczem, dlatego z Chmiela do Sękowca powróciłem szosą. Za to dokładnie obejrzałem stare groby na przycerkiewnym (dziś: przykościelnym) cmentarzu w Chmielu.

10. Zatwarnica - Sękowiec - stokówką w kierunku Nasicznego - Dwernik Kamień - z samego szczytu zejście znakowaną ścieżką do drogi prowadzącej wzdłuż Hylatego, wodospad na Hylatym - Zatwarnica.

11. Zatwarnica - stokówką w stronę Krywego - potem drogą wzdłuż potoku Hulski - wodospad na Hulskim - dalej aż do samego końca drogi. Powrót tą samą trasą - niezwykle malowniczą, zwłaszcza w końcowym odcinku i docelowym miejscu (Czertycz). Odludzie i totalna dzicz. Piękna polana. Pierwszy raz tu się znalazłem! Kiedyś stał na polanie deszczochron czy nawet chatka. Teraz już tylko trochę gnijących desek na ziemi o tym świadczy. I komu to przeszkadzało?

12. Krótsza wycieczka. Najpierw drogą na Jawornik, koło wodospadu na Hylatym. Potem skręt w lewo, w nowobudowaną drogę zakładową LP. Dojście nią do samego końca. Zauważyłem postęp tej inwestycji - gdy tamtędy szedłem jakieś cztery lata temu, zrealizowany odcinek był znacznie krótszy. I z powrotem, cały czas bawiąc się aparatem fotograficznym.

Tyle w prawie telegraficznym skrócie. Dodam jeszcze, że na wymienione wycieczki chodziłem solo (7), z kolegą Grzegorzem (3), z kolegą Piskalem (1) i w grupie 5-osobowej (1). 7+3+1+1=12. Zgadza się, dobrze policzyłem. :lol:
Zdjęć sporo napstrykałem, wkrótce niektóre tu zamieszczę. Liczę też na Grześka, który dokumentował fotograficznie nasze wyprawy nr 5 i 6.

CDN

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez PiotrekF » 16 paź 2014, o 17:39

;) Tyczy punktu ósmego ... tą drogą do ... (Studennego)???

Obrazek

(stara ukraińska droga - jak ją nazywają)
czy tą :

Obrazek

;) miesiąc wcześniej ....chodziłem . ...PF
PiotrekF
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Stały Bywalec » 17 paź 2014, o 05:33

PiotrekF napisał(a):;) Tyczy punktu ósmego ... tą drogą do ... (Studennego)???

Bitą, niegdyś asfaltową, teraz znów na niektórych odcinkach odnawianą, drogą z Sękowca aż do mostu na Sanie w pobliżu byłej wsi Studenne. Po wschodniej stronie Sanu.

A teraz 5 zdjęć z wycieczki do ruin cerkwi w Krywem.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 17 paź 2014, o 05:58

A teraz poszukamy śladów starej Zatwarnicy.

Na zdjęciach - miejsce, gdzie był młyn.
Także stare nagrobki na przycerkiewnym cmentarzu, z tym że owej cerkwi już nie ma. Stała na dzisiejszym terenie hotelu, z lewej strony budynku, tuż powyżej małego przyhotelowego parkingu (dziś to zarośnięty pagórek).
Parkując tam (mieszkając w hotelu bądź tylko przyjeżdżając na smaczny obiad) - rzuć okiem na to uświęcone miejsce.
Załączniki

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 22 paź 2014, o 05:45

To była wycieczka w niezwykle urokliwe miejsce. Wybrałem się (solo) w górę potoku Hulski, doszedłem do końca ścieżki (niegdyś drogi) pod sam leśny Czertycz.
Zarośnięta i podmokła dróżka kończy się na malowniczej polanie. Kiedyś tu stała chatka, dziś tylko jakieś stare, zmurszałe deski po niej pozostały. Na owych deskach się rozsiadłem, zjadłem „obiad” (2 kanapki), popijając to czymś dla dodania animuszu. Wydawało mi się, że za chwilę wylezie na mnie niedźwiedź.
Nie doczekawszy się go - wyruszyłem w drogę powrotną.

Aha - byłbym zapomniał. Zaznaczonego na mapie wodospadu na Hulskim nie widziałem. Miejsce, z którego można by go obejrzeć, było zastawione kłodami po zrywce, oczekującymi na zwózkę. Błoto tam po kolana.

Z owej wycieczki wybrałem trochę zdjęć, w dwóch postach powinny się zmieścić.
Załączniki

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Następna strona

Powrót do Relacje z Waszych pobytów i wypraw