Wyciąg na Jasło - Ankieta

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Czy chcesz by powstał wyciąg na Jasło ?

tak
21
41%
nie
27
53%
nie mam zdania
3
6%

Liczba głosów : 51

Re: Wyciąg na Jasło - Ankieta

Postprzez IraS » 14 gru 2010, o 08:35

lucyna napisał(a):Oczywiście, możemy i tu je wybudować ale coś mi się zdaje, że Bieszczady stracą swój niepowtarzalny klimat i trzaśnie o podłogę mit dzikich Bieszczadów.

Mi się wydaje, że straciły już dawno jakieś min. 15 lat temu. Obecnie dzikie to mogą być dla kogoś kto przez cały rok przemieszcza się się w wielkim mieście na trasie praca dom i raz w roku, na tydzień wyrwie się w "dzikie" Bieszczady. Owszem jest trochę dzikich dziewiczych miejsc ale i takie miejsca znajdziesz we wszystkich polskich górach. A ogólny obraz całych Bieszczadów daleki jest od dzikości. Patrząc na koszmarki, które budują się na potęgę pałacyki, hotele, pensjonaty i inne budynki to dochodzę do wniosku, że przy nich taki wyciąg był by ozdobą krajobrazu.
IraS
Administrator

Postprzez lucyna » 14 gru 2010, o 20:48

Obraz Bieszczadów zmienia się in minus. Są jednaj grupy ludzi, którzy się temu przeciw wstawiają. Wiem o projekcie Pro Carpathii i Fundacji Bieszczadzkiej , oni w ramach Turystyki bez granic realizują jednocześnie z naszymi szkoleniami przewodnickimi jeszcze kilka innych działań. Szczegółów nie znam. W czwartek i piątek odbędzie się konferencja, która cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że zdecydowanie, zdecydowanie jest więcej zgłoszeń niż miejsc. Temat konferencji "Polityka inwestowania w regionie, a zachowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego obszaru polsko-słowackiego pogranicza". Ten temat jest tak dla nas ważny, że na spotkanie wybiera się liczna, silna grupa z naszego Forum z Piotrem na czele. Jestem pewna, że ten projekt przyniesie dobre rezultaty. Gwarantuje to m.in. obecność w nim Arka Krydy. Wierz mi, że On robi wszystko aby ratować tradycyjną architekturę regionu. To nie są tylko bardzo dobre projekty architektoniczne ale także jego praca zawodowa. Arek jest pracownikiem sanockiego skansenu, to także jego dzieckiem jest rynek galicyjski.
lucyna
Zbanowany

Postprzez ebik » 15 gru 2010, o 16:35

Witam,

wielka szkoda, że temat wyciągu poległ. Coś się jednak dzieje w "konkurencyjnych" (czas dojazdu) rejonach (np. Magura Małastawska). Nie dziwię
się więc, że zimą będzie niewielu turystów w Bieszczadach (zwłaszcza Wysokich).

Na Magurze Małastawskiej jest Natura2000 ale widać nie jest to czynnik uniemożliwiający taką inwestycję.

Może w Bieszczadach problemem był brak inwestora … no bo chyba nie zapowiadany „efekt cieplarniany” ?

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798, ... owska.html

Tu są zdjęcia z budowy:
http://www.krajoznawcy.info.pl/Magura-M ... e-a306.php

A tu jakiś świeży artykuł:
http://www.krajoznawcy.info.pl/Magura-M ... S-a813.php

Ponoć otwarcie ma być 18tego grudnia.
http://skiparkmagura.eu/

W naszym pięknym kraju przede wszystkim bije się pianę i wciąga do narodowego kotła. Ostatnio widziałem wywiad z burmistrzem Zakopanego. Podobno Słowacja buduje w Tatrach wyciągi na ternach N2000 i jakoś jest to możliwe. A u nas, jak zwykle, znajdą się ludzie którzy tylko blokować potrafią zamiast coś konstruktywnie doradzić.
Czemuż to szanowni ekolodzy nie protestują przeciwko liniom energetycznym, stacjom bazowym telefonii komórkowej, brakowi oczyszczalni ścieków ?
Grantów i dotacji na to nie dają (a może raczej "my podatnicy" nie dajemy)?

W Rzeszowie nie można odmulić zalewu na Wisłoku bo się "ekolodzy" nie zgadzają....ponoć w tym roku był to ktoś ze Szczecina (!)... ciekawe czy widział zalew...

Sztuczny obiekt, wynik działalności człowieka, który stworzył przy okazji warunki lęgowe ptakom, musi się zamulić i zmienić w śmierdzące bagno.

Pozdrawiam,
E.
ebik
Stonka bieszczadzka

Postprzez laszlo » 15 gru 2010, o 17:26

Ja się cieszę, że nie będzie wyciągu na Jasło. Nie chce, żeby w Bieszczadach było tak jak w innych górach np w przepięknych Karkonoszach, że po wejściu na górę można udać się prosto do baru. Mimo że, Bieszczady zmieniają się i komercjalizują to ciągle uważam je za najdziksze polskie góry i ten kto tej dziczy pragnie ten ją sobie odnajdzie. Rozumiem, że turyści to pieniądze ale jest ich już na tyle dużo, że nie musimy ściągać kolejnych. Jest wyciąg w Bystrem. Bardzo blisko Cisnej. Nie wierzę w to, że wyciąg na Jasło zmniejszy ruch turystyczny w BdPN. Wyciąg to temat na zimę, Park jest deptany głównie w wakacje. Jeśli bieszczadnik chce zarobić na turyście to niech go weźmie na płatną wycieczkę i pokaże np dzikiego żubra lub jelenia. Mamy już barierki na Tarnicy i Haliczu. A może by tam też zrobić wyciągi?
laszlo
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez ebik » 15 gru 2010, o 18:05

laszlo napisał(a): Jeśli bieszczadnik chce zarobić na turyście to niech go weźmie na płatną wycieczkę i pokaże np dzikiego żubra lub jelenia.

Oj Laci, Laci .. ile razy widziałeś żubra zimą? Łatwo było go podejść ? Za którym razem się udało ?

Już widzę setki chętnych turystów buszujących pod Otrytem lub poza szlakiem w Parku ....zimą....no i stado żubrów dumnie pozujące do zdjęć ... litości.
Gnębić zwierzynę zimą - to ma być proekologiczna postawa -?
W przypadku wyciągu - kumulujesz zimowy ruch turystyczny w jednym rejonie.

Myślisz, że taka Śnieżnica
http://www.snieznica.pl/
zmieniła Beskid Wyspowy?

Policz sobie jaki procent (promil) terenu Gminy Cisna stanowić może taki wyciąg z trasami.

E.
ebik
Stonka bieszczadzka

Postprzez laszlo » 15 gru 2010, o 18:32

ebik napisał(a): ile razy widziałeś żubra zimą? Łatwo było go podejść ? Za którym razem się udało

Tyle, że nie jestem w stanie podać liczby spotkań gdyż ich nie liczę a mieszkam tu niecałe 2 lata. Wystarczy chcieć i zadać sobie trochę trudu. Lepiej iść na łatwiznę i mieć pewna kasę na wyciągu? Na wyciąg przyjadą turyści, których przyciągnie tu jedynie ten właśnie wyciąg a nie magia Bieszczadów. Klimat i czar tych gór padnie momentalnie
laszlo
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez biolog1 » 15 gru 2010, o 21:43

Jak to jest z wami jedni pisza,ze Bieszczady nie sa dzikie a ja popieram Laszlo bo po 35latach nieobecnosci w tych gorach przywialo mnie tutaj i jestem zauroczona ich dzikoscia/jeszcze/Pamietam Bieszczady bardzo biedne teraz tej biedy nie widac.Ludzie mieszkajacy tam musza z czegos zyc wiec niech zyja z turystyki .Ale domy ktore tam powstaja osobiscie nie bardzo mi sie podobaja.W sumie to jaki to styl?/dowolny?/Czyli kazdy robi co chce chyba i jak chce.Podoba mi sie brak plotow przy dzialkach osob ,ktore nie sa stalymi mieszkancami Bieszczadow/ciagle mam problem z odmiana /I tak bede w nie jezdzic ,widze,ze walczycie o nie z calych sil i to bede zawsze popierala.Zaszczepilam sie tym forum co widac,ze codziennie je odwiedzam ale nadal nikt z moich okolic sie nie odezwal.Ja jednak wierze ,ze ktos sie odezwie.Juz nie moge sie doczekac kiedy poczuje to powietrze i zobacze te gory.Narazie ogladam zdjecia ,ktore zrobil Laszlo
biolog1
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 16 gru 2010, o 07:05

Na naszym Forum jest kilka grup użytkowników. Są tacy jak Ty, którzy po latach powrócili w Bieszczady i odnajdują tu ową dzikość. Są jednak i tacy jak Irek, którzy górki znają jak własną kieszeń, przemierzyli je w te i we wte setki razy i swoją wędrówkę zaczęli w dzieciństwie. Bieszczady zmieniają się na niekorzyść co do tego nie mam wątpliwości, w dużej mierze zostały wykupione przez osoby z zewnątrz, dla nich zakup ziemi to inwestycja, usiłują tu zarabiać żerując na regionie. Na szczęście i wśród nich są osoby zauroczone górami. Jest i grupa mi podobna, ja w Bieszczadach nie widuję aniołów, na szczęście nie przekraczam pewnych granic racząc się alkoholem i zamiast aniołków spotykam żubry lub inną gadzinę.
Każdy tu ma swoje Bieszczady. Ja jeszcze spotykam dzikość ale oczywiście nie w części skomercjalizowanej.

W jednym z Tobą zgadzam się w stu procentach. Zdjęcia Laszlo są naprawdę ładne.
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 16 gru 2010, o 09:41

Słowo "dzikość" można też różnie interpretować i dla każdego co innego może oznaczać. Dla jednego to chaszcze przez które trzeba się przedzierać z maczetą, dla innego ścieżka przez las, jeszcze dla innego droga bez asfaltu a dla niektórych droga asfaltowa przez niezamieszkaną zalesioną dolinę. A taka Połonina według was, która jest bardziej dzika? Ta bieszczadzka, zarastająca ze ściśle wytyczonymi szlakami ogrodzonymi barierkami, zasiekami i wyznaczonym miejscu z ławeczkami. Czy Połonina Ukraińska lub Rumuńska z zagrodami pasterskimi, pełna owiec, koni krów, poprzecinana płajami po których czasami przejedzie gruzawik albo Dacia ?
IraS
Administrator

Postprzez vm2301 » 16 gru 2010, o 12:05

Kwestie dzikości...jak i piękna pozostawił bym kwestii gustu, jak sugeruje Iras.

Zgadzam się z Tobą Lucynko, że zmiany są generalnie rzecz biorąc negatywne...choć może niekoniecznie mamy to samo na myśli.

Natomiast to poniżej uznałbym za błąd:

lucyna napisał(a):Bieszczady zmieniają się na niekorzyść co do tego nie mam wątpliwości, w dużej mierze zostały wykupione przez osoby z zewnątrz, dla nich zakup ziemi to inwestycja, usiłują tu zarabiać żerując na regionie.

No bo brzmi to jak dość ostre oskarżenie, a myślę, że można z czystym sumieniem napisać, że zarówno "miejscowi", jak i "przyjezdni" biznesmeni "żerują" na regionie...a "tutejszy" adres stałego zameldowania ze złych postępków nie rozgrzesza, ani monopolu na dobre pomysły i działania nie daje.
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy