Wyślij książkę do Komańczy

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Postprzez Piotr_S » 20 mar 2010, o 11:04

(…) wiedza dzieci z podwarszawskiego Konstancina bywa zaskakująca. Sześcioletni chłopiec wymienił mi wszystkie księżyce Jowisza, a dziecko w Bieszczadach wie, że istnieje jeden księżyc, ten, który widzi nocą na niebie. Przedszkolaki z Konstancina mają otwarty dostęp do wiedzy, a dziecko z Bieszczadów może co najwyżej kupić sobie książkę. O ile matka ma dość pieniędzy, by zafundować mu taki prezent.”
(fragment wywiadu z dr Błażejem Błażejowskim – “Gazeta Wyborcza” 26.02.2010).

Cel :

zebrać blisko 700 książek, dla każdego ucznia w gminie Komańcza. Książki zostaną wręczone na koniec roku szkolnego. Mamy nadzieję, że dzięki nim część dzieci będzie mogła rozwinąć swoje zainteresowania. Otrzymana książka może stać się bodźcem do lepszej nauki i startu do szkoły średniej, a później na studia.

co zrobić :

wystarczy kupić książkę, zapakować w kopertę lub karton i wysłać na adres :
Zespół Szkół w Komańczy
38-543 Komańcza

mogą to być bajki, opowiadania, poezja, książki o muzyce, filmie, technice itp ( dla dzieci w wieku 6 – 15 lat )
prosimy o wysyłanie WYŁĄCZNIE NOWYCH KSIĄŻEK
lista darczyńców zostanie opublikowana na stronie internetowej szkoły

POMYSŁODAWCY I ORGANIZATORZY

dr Błażej Błażejowski, paleontolog ( Szczawne gm. Komańcza, Warszawa )
Dariusz Podbereski, ekolog, dziennikarz Radia Gdańsk ( Gdańsk, Komańcza )
Maria Grabek, dyrektor Zespołu Szkół w Komańczy

AMBASADORAMI PROJEKTU SĄ :

1. Tomasz Szwed, autor, kompozytor, piosenkarz, psychoterapeuta
2. Konrad Szachnowski, sanoczanin, dyrektor teatru miniatura w Gdańsku
3. Orkiestra Świętego Mikołaja, jeden z zespołów, które “wymyśliły” folk w Polsce, szczególnie związany z nieistniejącą już wsią Jawornik w gminie Komańcza
4. Janusz Janowski, pomysłodawca i organizator podróżniczych “Kolosów”, miłośnik Beskidu Niskiego

Kontakt, informacje:

Dariusz “Łoś” Podbereski – 502 523 833
Maria Grabek, dyrektor Zespołu Szkól w Komańczy – 13 46 77 042

UWAGA :
- w przypadku zebrania większej ilości książek, egzemplarze dodatkowe zostaną przekazane szkole w sąsiedniej gminie
- projekt nie jest zastrzeżony. Jeżeli nie chcesz wysłać książki do Komańczy, możesz powielić ten pomysł na inną gminę.
- zakończenie projektu w pierwszych dniach czerwca

źródło: http://www.komancza.info"
Ostatnio edytowano 20 mar 2010, o 12:25 przez Piotr_S, łącznie edytowano 1 raz
Powód: literówki
Piotr_S
Administrator

Re: Wyślij książkę do Komańczy

Postprzez lucyna » 20 mar 2010, o 11:14

Świetna akcja. Mam nadzieję, że dzieciakom z gminy Komańcza także spodoba się. Nie zawsze książka jest dla nich interesującym prezentem. Czytałam rozmowę na forum info i nóż mi się w kieszeni otwiera, całe szczęście, że mnie zbanowali. Zastanawiałam się nad wyborem książek, dostarczę je przy okazji jakiejś wycieczki. Na pewno pogadam o tej akcji o Gośćmi, być może oni także dołączą się. Według mnie to muszą być książki bardzo interesujące wizualnie, takie które mogą dzieciaki nawet te, które nie mają zwyczaju sięgać po publikacje, wciągnąć. Nie chciałabym aby te prezenty trafiły do kosza. Wybrałam już, ode mnie otrzymają książki Edwarda Marszałka "Las pełen zwierza". Piękna książka, bardzo bogato ilustrowana, o zwierzętach, o świecie, który je otacza. Dołączę też mapy, może któreś z dzieciaków będzie się nimi posługiwać.
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 20 mar 2010, o 11:39

lucyna napisał(a):Świetna akcja. Mam nadzieję, że dzieciakom z gminy Komańcza także spodoba się.

Zajebista proponuje jeszcze zbiórkę żywności i ubrań dla biednych i głodnych dzieci z Bieszczadów.
IraS
Administrator

Postprzez lucyna » 20 mar 2010, o 12:02

IraS napisał(a):
lucyna napisał(a):Świetna akcja. Mam nadzieję, że dzieciakom z gminy Komańcza także spodoba się.

Zajebista proponuje jeszcze zbiórkę żywności i ubrań dla biednych i głodnych dzieci z Bieszczadów.

Irek wątpię aby ta akcja miała podobny wydźwięk jak ta niesławnej pamięci firmowana przez panią Ochojską. Moim zdaniem to insza inszość. Książką jest czymś nieznanym w wielu domach na ternie gminy Komańcza. Kiedyś na ten temat rozmawialiśmy z Ogrodniczką. Ona jest mieszkanką Osławicy, zna te dzieciaki, prowadzi dla nich warsztaty. Część, nie wiem jak duża nigdy nie otrzymała książki, nie wiem nawet czy taka perspektywa je ucieszy. Być może wolałyby dostać coś z ubrania, jakieś słodycze. Być może to zabrzmi dziwnie ale część z tych dzieciaków była najdalej w Sanoku. To dla nich jest ta akcja.
Poza tym książka jest moim ulubionym prezentem. Często je daję dzieciakom i prywatnie, i służbowo. Cieszę się z każdej formy promocji czytelnictwa, nie ważne czy takie akcje są organizowane w Bieszczadach czy w innej części kraju. Podobną akcję poparłabym gdyby była organizowana w Koszalińskiem.
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 20 mar 2010, o 12:23

lucyna napisał(a):Książką jest czymś nieznanym w wielu domach na ternie gminy Komańcza. Kiedyś na ten temat rozmawialiśmy z Ogrodniczką. Ona jest mieszkanką Osławicy, zna te dzieciaki, prowadzi dla nich warsztaty. Część, nie wiem jak duża nigdy nie otrzymała książki, nie wiem nawet czy taka perspektywa je ucieszy. Być może wolałyby dostać coś z ubrania, jakieś słodycze. Być może to zabrzmi dziwnie ale część z tych dzieciaków była najdalej w Sanoku. To dla nich jest ta akcja.

A ja wyczytałem, że akcja jest dla wszystkich dzieci z gminy Komańcza, a nie tylko tych z biednych rodzin. Więc fundując książkę musisz sobie zdawać sprawę, że równie dobrze otrzyma je dziecko, którego rodzice mają dwa pensjonaty 4 samochody i zarabiają w miesiąc tyle co ty przez rok.

Nie rób już z tych Bieszczadów jakiejś Białorusi. Znasz biedną rodzinę w Osławicy kup im książki i wyślij albo zawieź osobiście. Przy okazji porozmawiaj zobacz czy faktycznie potrzebują pomocy, jak się zgodzą napisz o nich na forum, na pewno znajdą się ludzie którzy im pomogą. I pomoc trafi wtedy tam gdzie jest najbardziej potrzebna.

Niestety takie akcje książkowe choć by były jak najbardziej słuszne, w całej Polsce będą miały taki oddźwięk jak ta, którą wymieniłaś. Media chętnie takie informacje przekazują i za chwile cała polska będzie myślała ze w Bieszczadach nadal jest taka bieda, że dzieci na książkę nawet nie mają.

A prawda jest taka, że akurat Bieszczady są drugą Irlandią :), ale i w Irlandii są rodziny którym się nie powiodło i rodziny biedne, ale tylko na własne życzenie.
IraS
Administrator

Postprzez lucyna » 20 mar 2010, o 12:27

Bardzo dużo jest racji w tym co piszesz. Jednak moim zdaniem książka jest specyficznym prezentem, wręczona na koniec roku może być potraktowana jako nagroda. Nie ważne do jakiego dzieciaka trafi, może być biedne, może być bardzo bogate. Irek czy Ty naprawdę sądzisz, że wszystkie zamożne rodziny mają jakieś tam księgozbiory? Bardzo w to wątpię.
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 20 mar 2010, o 12:40

lucyna napisał(a):Bardzo dużo jest racji w tym co piszesz. Jednak moim zdaniem książka jest specyficznym prezentem, wręczona na koniec roku może być potraktowana jako nagroda. Nie ważne do jakiego dzieciaka trafi, może być biedne, może być bardzo bogate. Irek czy Ty naprawdę sądzisz, że wszystkie zamożne rodziny mają jakieś tam księgozbiory? Bardzo w to wątpię.

Ale to chyba nie jest powód by biedni robili prezenty bogatym ?

Owszem książka na koniec roku to fajny prezent dla dzieci ale szkoła czy Samorząd mogą je zdobyć w inny sposób a nie akcją pokazującą jaka to bieda u nich w Gminie. Oj wstyd, wstyd.

Natomiast naprawdę jak ktoś chce czytać, to nie ma w tej chwili z tym problemów i nie trzeba być zamożnym. Są biblioteki gminne które na potrzeby dzieci są wystarczająco zaopatrzone i darmowe.
IraS
Administrator

Postprzez lucyna » 20 mar 2010, o 13:15

LUCYNA SORKI ALE NAMIESZAŁEM ZAMIAST PRZY TWOIM POŚCIE WCISNĄĆ CYTUJ WCISNĄŁEM EDYTUJ I NAPISAŁEM JAKO TY WYCINAJĄC CZĘŚĆ TWOJEJ WYPOWIEDZI. JAK MOŻESZ WYŚLIJ MI NA PW TO CO NAPISAŁAŚ W TYM POŚCIE TO TO ODKRĘCĘ. TERAZ WATEK STRACIŁ TROCHĘ SENS.

lucyna napisał(a):Biblioteki to osobny problem. Wierz mi, tam pieniądze idą na pensję i utrzymanie gmachów, a nie na zakupy nowości.

Widzisz i właśnie taka akcja była by fajna gdyby to były książki dla biblioteki - wtedy wszyscy mogli by z nich korzystać i miało by to szczytny cel.
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 20 mar 2010, o 13:37

Widzisz ja mieszkam w Gminie turystycznej ale też niezbyt bogatej. Ale nie chciał bym by ktoś w mojej Gminie przeprowadzał taką akcję choć by nie wiem jak miał na nazwisko. Gmina nie ma kasy na dzieci itp ale to nie jest powód by to rozgłaszać w całej Polsce. Takie akcje owszem jeżeli Gminę nawiedzi jakaś klęska żywiołowa powódź czy jakieś tornado. Ale takie problemy jak książka dla dzieciaków na koniec roku można sobie rozwiązać na swoim podwórku. Rozdawanie też nie jest dobrą metodą lepsze jest nagradzanie wtedy obdarowana osoba ma większy szacunek do tego co dostała. Mam w tym temacie sporo doświadczenia bo się udzielam społecznie u "siebie" I na prawdę jak się chce to nawet bez środków gminnych można wiele zrobić - zapracować. Gminy nie było stać na przedszkole więc jako stowarzyszenie otworzyliśmy takowe, gmina i szkoła dała lokal. Oprócz przedszkola finansujemy częściowo książki i materiały papiernicze dla świetlicy w naszej miejscowości, w tym roku powstanie plac zabaw, organizowane są ferie dla dzieci i wycieczki. Środki pozyskiwane są w przeróżny sposób - od lokalnych gestorów i większych firm, organizacji bali (lokal udostępniła Gmina ostatni przyniósł zysk dla dzieci wyniósł 4000zł.) po wnioski i projekty UE. Niestety czasami trzeba działać a nie oglądać się na innych.
IraS
Administrator

Postprzez lucyna » 20 mar 2010, o 13:56

Irek, a co z dzieciakami w tych miejscowościach, gdzie dorosłym nie chce się. Gdzie ani rodzice ani opiekunowie nie angażują się, nie chce im nic się robić, a nauczyciele zadowalają się pensyjką i pensum?
lucyna
Zbanowany

Następna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy