X KIMB - przypinki

Tu się umawiamy na różnego rodzaju wspólne imprezy, wyjazdy, wycieczki oraz wspominamy te, które się odbyły

X KIMB - przypinki

Postprzez Hero » 18 sty 2011, o 16:32

Witajcie !:)

Przypinka na tegoroczny KIMB wygląda jak w załączniku. Autorem projektu jest kolega bieszczadnik Polej.
Na znaczku znajdzie się jeszcze nazwa miejsca, w którym spotkanie będzie się odbywać.

Już można zamawiać, metodą dowolną. Poza wersją z agrafką może też być otwieracz z magnesem. Rozmiar 55mm.

Pozdrawiam
Hero
Załączniki
Hero
Stonka bieszczadzka

Re: X KIMB - przypinki

Postprzez Piotr_S » 18 sty 2011, o 16:50

Przypinka bardzo ładna.
Nie ukrywam jednak, że miałem nadzieję (i wciąż mam), iż dożyję chwili, kiedy na plakietce / przypince / koszulce, etc. zostanie zapisana poprawna nazwa: Kongres Miłośników Bieszczadów. Jubileuszowy jest ku temu świetną okazją ;)
PS - Bieszczady to gdzieś niedaleko pozostałej części Beskid, nie? ;):D
Piotr_S
Administrator

Postprzez Hero » 18 sty 2011, o 17:03

Masz rację w 100%. Mnie ta forma też gryzie w oczy i uszy jednak nazwa spotkania nawiązuje do tej wymyślonej przez pomysłodawców spotkania dziesięć lat temu. Chyba w końcu sam się porządzę i dopiszę "ów" :)
Hero
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 18 sty 2011, o 17:12

1 sztuka dla mnie o ile będzie -ów. :)
lucyna
Zbanowany

Postprzez Stały Bywalec » 27 sty 2011, o 08:29

Zamawiam 1 szt., z zapięciem agrafką.

Co zaś do prawidłowości samej nazwy, to czuję się wywołany do tablicy, albowiem to właśnie ja w 2002 r. wymyśliłem ów "Kongres Internautów Miłośników Bieszczad".

A teraz stwierdzam, co następuje.
1. Jest mi całkowicie obojętne, czy ostatni wyraz będzie brzmieć tak jak dotychczas, czy "Bieszczadów".
2. Uważam jednak, że błędu gramatycznego nie popełniłem. Obie formy są poprawne. Cytuję: "Bieszczady -ad a. -adów; przym.: bieszczadzki"
(str. 55, "Nowy Słownik Ortograficzny PWN z zasadami pisowni i interpunkcji", Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997).
3. Mnie żadna z ww. poprawnych form nie razi. Napisałem "Bieszczad", ponieważ tak w moim środowisku warszawsko-studenckim niegdyś się mówilo {"wróciłem z Bieszczad"). Jeśli jednak Piotrowi i innym to przeszkadza - Hero, poprawiaj!!! A ja naruszenia praw autorskich dochodzić nie będę. :D :lol:
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 27 sty 2011, o 09:05

I jeszcze suplement do tego, co powyżej napisałem. Pomyślałem sobie, że może od owego 1997 r., z którego pochodzi cytowany przeze mnie słownik ortograficzny, coś się zmieniło. Sięgnąłem więc również po wydany w 2006 r., też przez Wydawnictwo Naukowe PWN, "Słownik poprawnej polszczyzny PWN".
I na str. 53 czytam:
"Bieszczady blp, D. Bieszczad a. Bieszczadów (...)"
A na str. XXXVII wyjaśnienie skrótów:
blp - bez liczby pojedynczej,
D. - dopełniacz,
a. - albo.

Reasumując, można nie lubić dopełniaczowej formy "Bieszczad", ale proszę nie wmawiać, że jest ona niepoprawna. Co zaś do siebie samego, to złapałem się na tym, iż od pewnego czasu używam obydwu form przemiennie. Wojtek1121 świadkiem!
:D

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Piotr_S » 27 sty 2011, o 09:42

Stały Bywalec napisał(a):Reasumując, można nie lubić dopełniaczowej formy "Bieszczad", ale proszę nie wmawiać, że jest ona niepoprawna.

Można też nie lubić formy poszłem, wyszłem, zeszłem - ale wielu tak mówi. Mnie to gryzie, bo jest nie po polsku, podobnie jak forma, którą forsujesz bezkrytycznie na podstawie jakichś słowników. To nie ma się Piotrowi podobać, tylko warto mówić poprawnie po polsku, dla siebie i dla czystości języka.

Owszem słowniki dopuszczają taką formę. Nie rozumiem jednak dlaczego mam bezkrytycznie przyjmować wszystko co językoznawcy (a czasem - i jak sądzę w tym przypadku - "językoznawcy") tam ustalą.

Pochodzenie i znaczenie tego słowa jest znane i nie ma sensu tu tego przytaczać. Forma "z Bieszczad" czy tam "Kongres Miłośników Bieszczad" wypłynęła i zakorzeniła się w zasadzie dopiero po II wojnie światowej. Bezmyślnie powtarzana, zwłaszcza w mediach, gdy Bieszczady zaczęły robić się modne, gdy powstawały "Kolorowe zawroty głowy", itp. zakorzeniła się w języku - bo i jak się miała nie zakorzenić skoro była wszędzie w tej formie klepana a Ci, którzy ją rozpowszechniali pojęcia zielonego nie mieli o jej poprawności, pochodzeniu i znaczeniu.

Profesorowie jak to profesorowie - jak jeden powie że czarne jest czarne, to drugi będzie przeprowadzał dowody że jest białe. Żeby zabłysnąć, żeby pokazać że jest mądrzejszy od pierwszego lub przynajmniej nie głupszy. Dlatego też w słownikach mamy obie formy poprawne.
Różnica między nami jest taka, że jeśli za chwilę wpiszą do słownika przytoczone wcześniej formy "poszłem, wyszłem, itp.) jako poprawne, to będziesz uważał je za poprawne a ja nadal będę twierdził że nie.

Bieszczad i Beskid to słowo tożsame - wyobrażasz sobie Kongres Internautów Miłośników Beskid? Pewnie nie - ale ja uważam (i nie tylko ja, bo to w końcu nie o mnie chodzi), że należy być konsekwentnym i wówczas tak mówić. Jeśli ktoś mówi "z Bieszczad" i jednocześnie "z Beskidów" to brzmi po prostu śmiesznie.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Stały Bywalec » 27 sty 2011, o 16:04

Piotr_S napisał(a):(...)Różnica między nami jest taka, że jeśli za chwilę wpiszą do słownika przytoczone wcześniej formy "poszłem, wyszłem, itp.) jako poprawne, to będziesz uważał je za poprawne a ja nadal będę twierdził że nie.
(...)

Piotrze, chciałeś być uszczypliwy, ale akurat trafiłeś w sedno. Tak, masz rację. Ww. wyrazy są użyte w formie gramatycznie niepoprawnej, lecz jeśliby specjaliści od języka polskiego wpisali je do "kanonu" poprawnej polszczyzny, to pewnie i razić mnie by przestały (z czasem).
Nie silę się, aby być specjalistą w dziedzinie, w której moje kwalifikacje skończyły się na 4-ce na maturze z języka polskiego. Od tego są inni - naukowcy-poloniści, m.in. autorzy słowników, na które się powoływałem. I im wierzę, a nie Tobie, za przeproszeniem. :)
Ciekwie napisałeś o tym, że język polski jest żywy i podlega zmianom, także i tym później usankcjonowanym formalnie. To pogódź się i z tym, że o Tobie być może ktoś powie "Piotr z Bieszczad" - tak jak nasi przodkowie musieli pogodzić się w latach 30-tych ub. wieku, że np. Maria to nie Marja ani Marya.

Wracając do głównego tematu, nie mam nic przeciwko temu, aby na naszej odznace okolicznościowej stało "Bieszczadów" a nie "Bieszczad".

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Piotr_S » 27 sty 2011, o 18:24

Stały Bywalec napisał(a):Od tego są inni - naukowcy-poloniści, m.in. autorzy słowników, na które się powoływałem.

A niech sobie każdy mówi jak chce i jak mu pasuje - też zostaję przy swoim zdaiu i tematu nie ma co kontynuować - nie dojdziemy do porozumienia, podobnie jak owi "naukowcy-poloniści, m.in. autorzy słowników", ponieważ oni też mają różne zdania. Najwidoczniej lepsze dojścia do druku, mają "Twoi" specjaliści ;) No bo z jakichś powodów musiałeś odrzucić zdanie jednych naukowców a przyjąć jako prawdziwe zdanie drugich, zatem nie mówimy o laikach takich jak my, tylko ludziach, którzy zajmują się tym zawodowo i podali konkretne argumenty :)
Piotr_S
Administrator

Postprzez Stały Bywalec » 27 sty 2011, o 21:22

A zatem pozostańmy przy naszym "protokole rozbieżności" i dajmy Hero wolną rękę - niechaj sam wybierze odpowiednią formę dopełniacza rzeczownika "Bieszczady". :D
Wyjaśnię tylko, że ja bynajmniej nie pominąłem poglądu ekspertów językowych kwestionujących poprawność dopełniacza w brzmieniu "Bieszczad". Ja po prostu z takim poglądem się nie zetknąłem. Raz tylko (w 2009 r.) Miecio (na forum znany kilku osobom, w tym Lucy) zwrócił mi uwagę, że prawidłowo należy odmieniać "Bieszczadów" (masz więc w nim sojusznika :D ). Ale chociaz ów kolega jest mgrem filologii polskiej, to jednak - po skonfrontowaniu jego zdania z zapisami słowników PWN - zaufałem ekspertom, a nie szeregowemu poloniście.
Jeśli dysponujesz encyklopedią, słownikiem, itp., w którym jakiś uniwersytecki "autorytet językowy" wyklucza poprawność odmiany, w drugim przypadku, "Bieszczad", to chętnie bym się z tym zapoznał.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Następna strona

Powrót do Zloty i spotkania