z psami w Bieszczady

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Re: z psami w Bieszczady

Postprzez IraS » 23 wrz 2011, o 18:48

Niewidomemu z psem w parku narodowym należy się mandat

Strażnicy straszyli niewidomą dwustu złotowym mandatem, bo chciała wprowadzić psa do Parku Narodowego. Dodajmy: przeszkolonego psa przewodnika osoby niepełnosprawnej. Niewidoma Karolina opowiedziała swoją historię TOK FM. Dyrekcja parku tłumaczy, że nie ma nic przeciwko takim psom, ale twierdzi, że przepisy to przepisy.

Karolina miała przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty. Pokazała strażnikowi Bieszczadzkiego Parku Narodowego potwierdzenie, że jej pies jest przeszkolony, aktualne szczepienia, ale ten takiej argumentacji nie przyjmował.

- Powiedział, że on jeżeli wejdę z psem na teren parku to i tak dostanę mandat w wysokości dwustu złotych - mówi w TOK FM Karolina.

Dodaje, że próbowała przekonywać strażnika: - Mówiłam, że ustawa o rehabilitacji osób niepełnosprawnych pozwala mi wejść z psem praktycznie wszędzie, ale on upierał się, że ma swoje przepisy, które nie zezwalają psom wchodzić na teren parku.

Dwie ustawy, dwie interpretacje

Fundacja Vis Maior pomaga niewidomym. Karolina zadzwoniła do jej przedstawicieli i opowiedziała o tym, co ją spotkało. - Nie rozumiemy, jak może do takich sytuacji dochodzić - słyszymy w zarządzie fundacji.

Prezes Jolanta Kramarz cytuje ustawę, z której wynika, że psy przewodniki mogą wchodzić do wszystkich miejsc użyteczności publicznej. - Wolą ustawodawcy było umożliwienie wejścia niepełnosprawnym wszędzie. Niepełnosprawny potrzebuje psa także w parku i po to on jest - mówi szefowa organizacji.

"Dla niepełnosprawnych łamiemy prawo"

Dzwonimy więc do dyrektora parku, który od razu zaznacza, że nie ma nic przeciwko psom przewodnikom, ale przepisy to przepisy: - Ustawa o ochronie przyrody jasno stanowi, że do parku mogą wchodzić tylko psy pasterskie, a wszystkie inne mają zakaz. Trzeba to rozumieć w ten sposób, że psy przewodniki także nie mają wstępu - dyrektor Tomasz Winnicki wyjaśnia, że każdy pies, nawet ten szczepiony i zadbany roznosi patogeny groźne dla dzikich zwierząt.

- Zawsze zezwolę na wejście psa przewodnika, bo zdaję sobie sprawę, jak to jest ważne dla tych osób. Z drugiej strony wiem, że w ten sposób łamiemy prawo. To nie jest indywidualny wymysł, tylko prawo, które obowiązuje w całym kraju - zdaniem dyrektora te przepisy powinny się jednak zmienić.

Po co zmieniać skoro już są!?

Prawnicy są w tej kwestii podzieleni. Mamy dwie ustawy, z których jedna zezwala, a druga zabrania i nie wiadomo, które przepisy są ważniejsze.

Marta Lempart jest prawnikiem i od lat współpracuje z niepełnosprawnymi. Jej zdaniem wykładnię przepisów jest tu oczywista. - Przepis w ustawie o rehabilitacji, który daje osobom niewidomym bezwzględne uprawnienie wchodzenia do miejsc użyteczności publicznej z psem przewodnikiem, celowo sformułowany jest tak, aby nie było konieczności zmiany wszystkich ustaw, które w jakikolwiek sposób odnoszą się obecności w nich zwierząt. Ustaw tych może być bowiem nawet 70 - mówi Lempart.

Jej zdaniem przepis o psach przewodnikach jest w stosunku do innych ustaw regulacją szczególnego typu i ma pierwszeństwo.

W parkach narodowych są przekonani, że sytuacja jest odwrotna i zakaz wstępu psów do parków narodowych jest wyjątkiem od innych ustaw i każdemu, kto wjedzie z psem, należy się mandat. Po interwencji w dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego Karolina mogła wprowadzić psa na jego teren.

Źródło: Tokfm.pl
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Poprzednia strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.