z psem w Bieszczady

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

z psem w Bieszczady

Postprzez goferimonika » 9 lip 2013, o 08:48

Bardzo proszę o informacje w jakie rejony Bieszczad mogę zabrać psa. Ostatnio czytałam, że zmieniły się przepisy i dlatego proszę o pomoc. W Bieszczady jadę po raz pierwszy i chciałabym wszystko dobrze zaplanować aby miło spędzić czas i mieć tylko pozytywne wspomnienia. Dziękuję za wszelkie przydatne informacje. ( zaznaczam, że jestem górołazem :) )
goferimonika
Stonka bieszczadzka

Re: z psem w Bieszczady

Postprzez łazik » 9 lip 2013, o 11:24

Na pewno psa nie mozna zabierac na szlak na terenie parku.Nie wszyscy równiez akceptują zwierzęta na kwaterach,więc musisz poszukać takich,gdzie istnieje taka mozliwość.
Góry aż do nieba...
łazik
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Brindix » 9 lip 2013, o 14:10

Całe szczęście że zobaczyłem ten temat, bo właśnie miałem za tydzień jechać, pierwszy raz, z rodziną w Bieszczady i mieliśmy zamiar zabrać psa. Ale skoro nie można, zabierać zwierząt na teren parku. Nie wiem co robić, co prawda właściciel kwatery nie ma problemu z trzymaniem zwierząt, ale jak mam trzymać cały dzień w pokoju psa, jak my będziemy wędrować, to chyba nie ma sensu.
Brindix
Stonka bieszczadzka

Postprzez lidkru » 9 lip 2013, o 14:29

a czy na pewno będziecie chodzić tylko po terenie BdPN? przecież wiele szlaków jest poza terenem parku. Ja swojego dzikiego zwierza nie zabieram na wyjazdy, zostaje pod opieką rodziców, ale nie każdy lubi rozstawać się ze swoim pupilem, to fakt
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez goferimonika » 10 lip 2013, o 09:07

Prosząc o radę i pomoc spodziewałam się otrzymać dokładniejsze informacje. Te , które otrzymałam nic nie wniosły, ale dziękuję chociaż za zainteresowanie. Niestety, skoro nic nie wiem, pojadę w Karkonosze - tam bez problemów można wchodzić z psami na szlaki.
goferimonika
Stonka bieszczadzka

Postprzez creamcheese » 10 lip 2013, o 10:08

goferimonika napisał(a):Prosząc o radę i pomoc spodziewałam się otrzymać dokładniejsze informacje. Te , które otrzymałam nic nie wniosły, ale dziękuję chociaż za zainteresowanie. Niestety, skoro nic nie wiem, pojadę w Karkonosze - tam bez problemów można wchodzić z psami na szlaki.

Konkretniejszą odpowiedź dostałabyś gdybyś zapytała konkretniej.
Pies (zwierzak) w jednym miejscu jest akceptowany w innym nie (choćby ze względu na alergię dzieci właścicieli kwatery). Jeżdżę i chodzę po całych polskich górkach od Świeradowa do Wołosatego. Często były to wycieczki ze psem moim (jamniczka, obecnie 15-letnia więc mniej aktywna w górach)... dzwoniąc, podczas planowania wyjazdu, pytałem właścicieli agro, opiekunów schroniska...czy mogę zabrać pieska. Odpowiedzi były różne, takoż w Bieszczadach jak i w Karkonoszach. Przeważnie nie było protestów, czasem trzeba było dopłacić za psa.
Na to pytanie odpowiedzieć musisz sobie sama planując noclegi i dzwoniąc do gospodarzy.

Bieszczady to Park Narodowy i Niepark.
W Nieparku obowiązują zasady jak wszędzie...w lesie, na łące, w miasteczku czy wsi. Zależy to od kultury psa i właściciela, a chodzi o bezpieczeństwo i psiska i osób postronnych...a więc kaganiec lub smycz lub jedno i drugie.
W Bieszczadzkim Parku Narodowym jest zakaz wprowadzania psów na szlaki turystyczne (bezwzględny, więc ni smycz ni kaganiec nie jest wytłumaczeniem)...ale...zdarzyło mi się, że miałem zaplanowany, opłacony i umówiony wyjazd w Bieszczady...a psa nie miałem komu podrzucić...więc wziąłem go ze sobą. Miły pan bileter przy wejściu na szlak turystyczny zwrócił mi uwagę na zakaz, ale, że nie mogłem psiny zostawić w aucie, a iść na górkę chciałem, to włożyłem psu kaganiec, wziąłem na smycz i poszedłem na własną odpowiedzialność. Nie spotkałem na szlaku nikogo z dyrekcji parku ni strażnika przyrody, ni leśnika ni straży granicznej, więc konsekwencji nie było ( i nie wiem jakie mogłyby być). Tak to właśnie moja suczka zdobyła Tarnicę, obie połoniny i Rawki.
Na szlakach oprócz psa mojego spotykałem i spotykam, może nie nagminnie ale spotykam czworonogi na smyczach.
Pozdrawiam
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez Gustav » 10 lip 2013, o 12:15

goferimonika napisał(a):Prosząc o radę i pomoc spodziewałam się otrzymać dokładniejsze informacje. Te , które otrzymałam nic nie wniosły, ale dziękuję chociaż za zainteresowanie. Niestety, skoro nic nie wiem, pojadę w Karkonosze - tam bez problemów można wchodzić z psami na szlaki.

Już drugi post powinien wyjaśnić ci wszystko, a ty twierdzisz, że nic nie wiesz. Forum, wbrew pozorom, nie posiada własnych jasnowidzów, nikt tutaj nie wie co ciebie najbardziej interesuje. Zadałaś proste pytanie i taką też dostałaś odpowiedź. Na co tak naprawdę liczyłaś ?
Gustav
Stonka bieszczadzka

Postprzez łazik » 10 lip 2013, o 15:41

. Wprowadzanie psów na obszar parku dozwolone jest wyłącznie w obszarze ochrony krajobrazowej. Zabrania się wprowadzania psów na szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze, za wyjątkiem odcinków prowadzących wzdłuż dróg publicznych.
Tu masz punkt dotyczący psów.Wcale nie musisz rezygnować z zabrania psiaka w biesy,tak jak napisała lidkru nie wszystkie szlaki prowadzą po terenie parku,a na pewno są równie ciekawe,także zastanów się zanim podejmiesz decyzję.Pozdrawiam
Góry aż do nieba...
łazik
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Justyna.A.G. » 10 lip 2013, o 23:19

goferimonika napisał(a):Bardzo proszę o informacje w jakie rejony Bieszczad mogę zabrać psa. Ostatnio czytałam, że zmieniły się przepisy i dlatego proszę o pomoc. W Bieszczady jadę po raz pierwszy i chciałabym wszystko dobrze zaplanować aby miło spędzić czas i mieć tylko pozytywne wspomnienia. Dziękuję za wszelkie przydatne informacje. ( zaznaczam, że jestem górołazem :) )

Prosząc o radę i pomoc spodziewałam się otrzymać dokładniejsze informacje. Te , które otrzymałam nic nie wniosły, ale dziękuję chociaż za zainteresowanie. Niestety, skoro nic nie wiem, pojadę w Karkonosze - tam bez problemów można wchodzić z psami na szlaki.

Skoro czytałaś że zmieniły się przepisy to może warto napisać jakie przepisy odnośnie wprowadzania psów do parków narodowych, na szlaki, do lasu? W BdPN jak ktoś zacytował jest zakaz wprowadzania psów na szlaki i od dawna nic w tym temacie się nie zmieniło. Wybierając się na teren parku warto wejść na jego stronę i przeczytać regulamin zwiedzania :arrow: po lewej zakładka "regulamin BdPN" http://www.bdpn.pl/index.php?option=com ... &Itemid=54, poza tym (jak widać) jest także artykulik wysmarowany dlaczego tak a nie inaczej :arrow: http://www.bdpn.pl/index.php?option=com ... &Itemid=54
Jeżeli chciałabyś chodzić poza BdPN to według odpowiednich przepisów na danym terenie, jak nie ma się zdrowia wertować i interpretować ustawy i rozporządzenia to najłatwiej chyba zadzwonić czy to do odpowiedniego nadleśnictwa czy zarządu parku krajobrazowego (rezerwaty) itp. zależy gdzie chcesz chodzić.
Odnośnie rezerwatów była nawet na forum kiedyś dyskusja :arrow: wystarczy wpisać w wyszukiwarce "pies, ścieżki, rezerwaty" i przypuszczam że się wyświetli.
Z kwaterami to tez jak ktoś pisał - przecież trzeba się pytać tam gdzie ma się nocleg.

Poza Bieszczadzkim Parkiem Narodowym też jest w Bieszczadach i okolicy sporo fajnych tras, a na forum nawet relacje z tych tras. Wystarczy wybrać miejsce noclegu i przejrzeć opisy tras w okolicy czy to na forum, czy na stronach internetowych.
Pozdrawiam J.

(Ponoć nadgorliwość gorsza od faszyzmu ;)))
Justyna.A.G.
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Justyna.A.G. » 10 lip 2013, o 23:49

Brindix napisał(a):Całe szczęście że zobaczyłem ten temat, bo właśnie miałem za tydzień jechać, pierwszy raz, z rodziną w Bieszczady i mieliśmy zamiar zabrać psa. Ale skoro nie można, zabierać zwierząt na teren parku. Nie wiem co robić, co prawda właściciel kwatery nie ma problemu z trzymaniem zwierząt, ale jak mam trzymać cały dzień w pokoju psa, jak my będziemy wędrować, to chyba nie ma sensu.

Najważniejsze pytania to gdzie masz tą kwaterę? Czy jedziesz własnym samochodem? Co robi pies jak jest sam - jak wyje, albo bywa kłopotliwy czy agresywny to przecież wtedy go nie zostawisz samego na kwaterze czy pod opieką gospodarza.
Jeżeli masz możliwość wyboru większości tras poza BdPN, a jak pójdziecie na trasy parkowe to piesek grzecznie zostanie parę godzin sam to nie widzę problemu.
Ewentualnie upewnić się jeszcze jak to jest na tych ścieżkach przyrodniczych zwłaszcza prowadzących przez rezerwaty przyrody.
Poza Parkiem Narodowym można sobie zrobić także wiele fajnych wycieczek i to z psem , rowerem i szczurem na ramieniu 8-) i nie trzeba bulić za bilety wstępu na szlaki w parku, bo jak tam teraz parkingi poza parkiem to nie wiem...

A przy okazji biletów - jeśli jednak zamierzasz chodzić głównie po Parku Narodowym obczaj sobie może bilety wielodniowe http://www.bdpn.pl/index.php?option=com ... Itemid=131 :arrow: Opłaty za wstęp do Parku
Justyna.A.G.
Niedzielny turysta bieszczadzki

Następna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi