Zagórz - historia i zabytki

Ludzie, miejscowości, zabytki, architektura sakralna - dyskusje oraz zdjęcia

Zagórz - historia i zabytki

Postprzez Misieg » 24 mar 2009, o 21:14

Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych na Marymoncie

Zespół klasztorny stanowiący niegdyś obronna fortyfikację wzniesiono na wzgórzu zwanym Marymontem. Na początku XVIII w. ufundowany został przez Jana Franciszka Stadnickiego właściciela Leska w podzięce za ocalenie życia w wojnie północnej. Już w 1714 w klasztorze zamieszkali zakonnicy, a do 1730r ukończono budowę całego zespołu. Mury obronne wraz z fortyfikacjami powstały w latach następnych. Projekt Architektoniczny założenia przypisywany jest Tylmanowi z Garmen. Zespół klasztorny stanowił nieregularne założenie wieloboczne, którego zasadniczym trzonem były budynki kościoła i klasztoru. Klasztor zgrupowany był wokół czworobocznego wirydarza otoczonego krużgankami. W jego narożniku znajdowała się baszta. W części zachodniej założenia mieścił się dziedziniec gospodarczy z zabudowaniami, studnią i bramą. Ta część była oddzielona murem od dziedzińca głównego przed kościołem. W murze zachodnim dziedzińca głównego znajdowała się brama wraz z pomieszczeniem dla furtiana i częścią mieszkalną w sąsiedztwie – budynek foresterium. Poza murami obronnymi znajdował się szpital.
W czasach świetności konwentu w połowie XVIII w. klasztor zamieszkiwało 24 zakonników. Ich spokój został zakłócony w 1772r przez konfederatów barskich. W czasie działań wojennych , które nie ominęły tych ziem zabudowania zespołu zostały zniszczone w wyniku pożaru. Z trudem udało się odbudować klasztor, jednak nigdy nie wrócił on już do poprzedniej świetności. W 1822 r wybuch drugi pożar który zniszczył klasztor i kościół. Prawdopodobnie pożar został zaprószony przez agentów cesarskich - w tym czasie klasztor był silnym ogniskiem myśli patriotycznej. Decyzją rządu w 1831 r konwent został rozwiązany a majątek przeszedł na rzecz skarbu państwa. Przez prawie 180 lat konwent pozbawiony opieki niszczał, dopiero na krótki okres w latach 50 XXw powrócili do Zagórza karmelici. Z powodu braku pieniędzy jak i niesprzyjającej sytuacji politycznej odbudowę zaniechano. W 2000 r ruiny zostały przejęte przez miasto Zagórz, po czym rozpoczęto prace zabezpieczeniowe.
Załączniki
http://picasaweb.google.com/michal.organ" - cyfrowa galeria bieszczadzka
http://pogorze.phorum.pl/index.php" - pogórzańskie klimaty, wszystko co w pogórzach piszczy
nr gg: 5476043
Misieg
Niedzielny turysta bieszczadzki

Re: Zagórz - historia i zabytki

Postprzez vm2301 » 24 mar 2009, o 22:00

Kilka fotek stanu obecnego:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Misieg » 24 mar 2009, o 22:15

Kilka zdjęć zachowanych malowideł:
Załączniki
http://picasaweb.google.com/michal.organ" - cyfrowa galeria bieszczadzka
http://pogorze.phorum.pl/index.php" - pogórzańskie klimaty, wszystko co w pogórzach piszczy
nr gg: 5476043
Misieg
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez IraS » 25 mar 2009, o 09:13

Dołożę trochę swoich "cukierków"
Załączniki
IraS
Administrator

Postprzez vm2301 » 27 mar 2009, o 13:55

Dlaczego tam jeszcze nie trafiłaś?

Bo:
1. Jeszcze tam nie dociągnęli asfaltu, droga wąska, kobiety, jako że są gorszymi kierowcami maja opory.
2. Na miejscu nie ma poza ruinami nic. Żadnej knajpy kategorii S.

A Ty Krysiu ponoć lubisz wygody;)

Sorry za OT;)

Pozdrawiam:)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez krysia » 27 mar 2009, o 19:12

Ale ja tam nie chcę spać :lol:
a ruiny to to co lubię!
Odwrotnością miłości nie jest nienawiść
lecz obojętność,
Jeśli nienawidzisz to znaczy,że nadal coś czujesz...
„Lepiej mieć trudny charakter, niż nie mieć go w ogóle”
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez agape » 7 maja 2009, o 20:49

A ja dodam, że Karmelici uprawiali tu melisę, zapewne robili z niej różne cudeńka, tak dla zdrowotności oczywiście, do dziś ta melisa wyrasta tam przy murach. Zawsze będąc w okolicy klasztoru, można sobie taką herbatkę ze świeżych listeczków meliski zaparzyć:))
agape

Postprzez konread » 20 sie 2009, o 08:46

Nie dalej jak dwa dni temu byłem w tych ruinach. Zachwyciły mnie zachowane fragmenty polichromii, gdyż po tylu latach wpływu na nie różnych warunków atmosferycznych, dalej zachowały swoje naturalne barwy!
konread
Stonka bieszczadzka

Postprzez darkus » 8 sie 2011, o 12:43

Wątek stary ale miejsce warte odwiedzenia - wracając z włóczęgi po Bieszczadach zajrzałem tu i dostałem obuchem w łeb. Miejsce które ma swój magiczny klimat. Szkoda gadać lepiej posiedzieć sobie w ruinach
Darek
darkus
Stonka bieszczadzka

Powrót do Historia Bieszczadów