Zasady postępowania po ukąszeniu żmii

Rośliny i zwierzęta, czyli wszystko na temat bieszczadzkiej przyrody oraz problemy i zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska i ekologią

Re: Zasady postępowania po ukąszeniu żmii

Postprzez lucyna » 19 paź 2010, o 09:19

Stare dobre dzieje, gdy emocje na forum aż kipiały. Przez przypadek zostałam zmuszona nawet nie do pogłębienia wiedzy o gadach ale do zdobycia dość dużej porcji wiadomości na temat żmij i nie tylko. herpetologia jest jedną z moich pasji. Co do postępowania po ugryzieniu to zdania nie zmieniłam i nie zmienię, chyba, że toksykolodzy poinformują mnie wprost, że nalezy odsysać jad żmij za pomocą pewnego urządzenia. Tego standardy medyczne nie przewidują, a i toksykolodzy są zdania, że owo odsysanie niczemu nie służy. Strona internetowa nie może podstawą do zdobywania wiedzy w danej dziedzinie, podobnie artykulik czy wydawnictwo popularno-naukowe.
Śliczny samczyk.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Markela » 30 sty 2011, o 19:02

Teoria jest jak najbardziej o.k
wiadomo też że mniejsze psy po ukąszeniu mają większe szanse na przeżycie niż duże.
Tak samo teoria mówi że dorosły zdrowy człowiek jest wstanie przeżyć bez podania surowicy.

Praktyka mówi po ukąszeniu -obowiązkowo solidny ucisk - możliwe nie wykonywanie żadnych ruchów - pozycja najlepiej leżąca- i niezwłocznie podanie surowicy
Markela
Niedzielny turysta bieszczadzki

Lokalizacja: Wolność słowa i wyznania (Konstytucja) I tego wymagam na każdym forum

Postprzez Piotr_S » 8 wrz 2011, o 09:04

Niestety w kształceniu niewiele się zmieniło, więc skąd potem młodzież ma wiedzieć jakie są zasady, skoro w szkole im do głowy kładą coś zupełnie przeciwnego.

Przejrzałem obowiązujący podręcznik "Przysposobienie obronne, cz.II", wydanie II poprawione, Wydawnictwo Pedagogiczne "Operon", data jest 2006 - nie wiem czy to data pierwszego wydania czy obecnego, nie mniej podręcznik obowiązujący obecnie w szkołach ponad gimnazjalnych:

"Żmija zygzakowata to jadowity wąż o zabarwieniu brunatnym lub brunatno-szarym". Na zdjęciu obok tego tekstu natomiast bardzo jasna odmiana szara czy jak kto woli srebrzysta z czarną wstęgą, co autorom nie dało jednak do myślenia.

"Pierwsza pomoc przy ukąszeniu węża:

- pomijam punkty typu bla bla - i mamy:

4. Wykonaj ponad miejscem ukąszenia kilka obwojów kolistych bandażem lub zastosuj chustę trójkątną (obwój może zaciskać tylko powierzchowne naczynia krwionośne - droga rozprzestrzeniania się jadu).
5. Przemyj starannie ranę woda z mydłem.
6. Rozetnij ranę (skalpelem z apteczki) podłużnie do osi kończyny na głębokość ok. 1cm (zapewnia swobodny wypływ wydzieliny z rany)."
Piotr_S
Administrator

Postprzez browar » 8 wrz 2011, o 17:43

Najlepiej odciąć kończynę powyżej ukąszenia,to dobry,sprawdzony sposób.
browar
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez lucyna » 8 wrz 2011, o 17:56

Markela napisał(a):Teoria jest jak najbardziej o.k
wiadomo też że mniejsze psy po ukąszeniu mają większe szanse na przeżycie niż duże.
Tak samo teoria mówi że dorosły zdrowy człowiek jest wstanie przeżyć bez podania surowicy.

Praktyka mówi po ukąszeniu -obowiązkowo solidny ucisk - możliwe nie wykonywanie żadnych ruchów - pozycja najlepiej leżąca- i niezwłocznie podanie surowicy

Przestańcie z tymi solidnymi uściskami. Z powodu ich stosowania było więcej szkody niż pożytku, dochodziło nawet do martwicy. Przemywamy rankę czym tam możemy aby zmyć ewentualne pozostałości jadu, nakrywamy rankę opatrunkiem wyjałowionym, zdejmujemy wszystko co uciska: biżuterię, zegarek itd uspokajamy ugryzionego, dobrze byłoby aby ugryzienie było ułożone poniżej serca i czekamy na pomoc GOPR.
lucyna
Zbanowany

Postprzez karabin_bojowy » 8 wrz 2011, o 19:08

" ... Nie manipuluj przy ranie, nie masuj! Nie tamuj też krwawienia, wraz ze
swobodnym upływem krwi organizm pozbędzie się pewnej części zaaplikowanego
jadu. Możesz użyć odsysacza. Można umyć miejsce ukąszenia wodą z mydłem. Nie
stosować spirytusu ! Można zastosować zimny okład. Nie należy nacinać ani
wycinać miejsca ukąszenia..."

Że tak zacytuję ,,, nie przemywamy czym tam możemy, bo możemy pogorszyć jeśli ktoś wpadnie na pomysł "odkażenia".... nie przykładamy gazy, bo to zatamuje krwawienie ....

Znów cytując pewną Panią....proszę się zastanowić, zanim się coś napisze! 8-)
karabin_bojowy
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 8 wrz 2011, o 20:34

karabin_bojowy napisał(a):" ... Nie manipuluj przy ranie, nie masuj! Nie tamuj też krwawienia, wraz ze
swobodnym upływem krwi organizm pozbędzie się pewnej części zaaplikowanego
jadu. Możesz użyć odsysacza. Można umyć miejsce ukąszenia wodą z mydłem. Nie
stosować spirytusu ! Można zastosować zimny okład. Nie należy nacinać ani
wycinać miejsca ukąszenia..."

Że tak zacytuję ,,, nie przemywamy czym tam możemy, bo możemy pogorszyć jeśli ktoś wpadnie na pomysł "odkażenia".... nie przykładamy gazy, bo to zatamuje krwawienie ....

Znów cytując pewną Panią....proszę się zastanowić, zanim się coś napisze! 8-)

I znowu sięgamy do odsysacza. Niech żyje internet, precz wiedza wyniesiona ze szkoleń.
lucyna
Zbanowany

Postprzez karabin_bojowy » 8 wrz 2011, o 20:49

Dziwne 8-)... mnie na szkoleniu uczono posługiwania się owym urządzeniem, problem polega na tym, którz to ze sobą nosi,....

- zacytowany przeze mnie fragment pochodzi z pierwszego postu owego wątku, więc daleko się na necie nie naszukałam..
- odnosił się do "porad" udzielonych wcześniej przez ciebie, które to wymieniłam poniżej cytatu i odniosłam się do nich
- poruszanie po raz kolejny tematu odsysacza chyba powiela, twój post, który widnieje powyżej.... bez sensu...
karabin_bojowy
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 8 wrz 2011, o 21:04

Uczono Cię odsysaczem do kleszczy odsysać jad żmii? :shock:
Mam to ustrojstwo w apteczce, nigdy nie było mi potrzebne, ot wywalone pieniądze w błoto.
Zajrzałam na pierwszą stronę, tam jest post Basi Z. Proszę pomyśl logicznie, jaki to a związek ze mną?
lucyna
Zbanowany

Postprzez karabin_bojowy » 8 wrz 2011, o 21:18

http://www.aspivenin.pl/produkt.html ... nie wiem co ma wynalazek na kleszcze wspólnego z odsysaczem do jadu... no ale nich tam.... :D ... uczono mnie różnych rzeczy na szkoleniu, również akurat tego :D ... A co do Basi, ciebie i logiki.... to nie rozumiem pytania 8-), bądź też nie widzę połączeń w żadnym wypadku. Proszę o nie schodzenie znów na tematy nie związane z wątkiem. Wymienione w pierwszym poście informacje dotyczące postępowania w przypadku ukąszenia są poprawne, nawet jeśli będziesz się dalej uparcie czepiała odsysacza 8-), więc twój post, nie mówię, że ze złymi danym, lecz nieścisłymi raczej wprowadzić może w błąd. W przypadku takiego problemu lepiej być bardzo szczegółowym i dosłownym. Takie oto moje zdanie, więc pozwoliłam sobie zaznaczyć punkty, w których nie zgadzam się z twoim postem. Ot i cała historia.
karabin_bojowy
Zakapior bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Flora i fauna Bieszczadów, ochrona środowiska