Zawadka Morochowska-

Ludzie, miejscowości, zabytki, architektura sakralna - dyskusje oraz zdjęcia

Zawadka Morochowska-

Postprzez mazg » 5 sty 2011, o 18:31

Hej, w ubiegłym roku straciliśmy trochę czasu by znaleźć jakiś pomnik/tablice w Zawadce Morochowskiej, niestety bez efektu. Czy ktoś ma jakieś zdjęcia, opis który pomógłby nam?Na mapie jest.... A co upamiętnia to odsyłam do wikipedii na przykład...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zawadka_Morochowska

pozdrawiam
mazg
Niedzielny turysta bieszczadzki

Re: Zawadka Morochowska-

Postprzez lucyna » 6 sty 2011, o 13:10

Jest na cmentarzu.
W relacjach opisałam dojście do niej.
Na www.forum.turystyka-gorska.pl zgadałyśmy się z Magda na temat Zawadki Morochowskiej. Jaka była moja radość, gdy okazało się, że Grzesiek Fal czyli falu g poprowadzi cykliczną imprezę organizowaną przez PTTK Sanok. Trasa cud miód i malina tzn. Mokre-Morochowica-Zawadka Morochowska-Dziady-Bukowsko.
Spotaliśmy się na sanockim okęciu. Jak zwykle zjawiłam się przed czasem i uciełam sobie pogawędkę z pewną pania, która wybierała się na ową imprezę. Temat aktualny i bulwersujący czyli rajd szlakiem Bandery. Zaczęli zbierać się ludzie, całe liczące około 40 osób stadko. Krótkie powitanie z falu g i Anią. Grzesiek ratuje moje kijki trekingowe, które myślałam, że się zniszczyły i w drogę kursowym autobusem.
Mokre, wysiadamy koło torów. Warto tu zajrzeć, historia tej miejscowości jest ciekawa. Odbywa się tu festiwal kultury ukraińskiej. Nie łemkowskiej ale właśnie ukraińskiej. Mimo tego, że Mokre i sąsiednie wsie m.in. Morochów leżały na terenie Łemkowszczyzny to były zamieszkałe w większości przez... Bojków. Dlaczego? Tu powstała w 1866 r jedna z pierwszych kopalń ropy naftowej na naszym terenie. Miejscowi nie byli przyuczeni do pracy przy wydobyciu ropy naftowej więc sprowadzono pracowników z Bojkowszczyzny z okolic Borysławia.
Idziemy w kierunku Zawadki Morochowskiej. Dziwny zapaszek. Dlaczego dziwny, po chwili dziecko wychowane na wsi i miejszkająca w wiejskiej okolicy odkrywa zapach wsi. To odorek gnojowicy, obornika. Rzeczywiście, Mokre to rolnictwo.
Zawadka Morochowska, świeżo wykoszona droga, cmentarz. Smutne miejsce, straszna tragedia, nieludzkie bestialstwo. Stoimy pod pomnikiem. Najpierw Grzesiek, potem ja, a następnie wespół zespół opowiadamy o tej trudnej do wyobrażenia tragedii. Używam w stosunku do dowódcy II oddziału niesławnej pamięci Stanisława Pluto słowa sukinsyn. Grupa słucha i nie wierzy więc z Grześkiem nakreślamy czym naprawdę była wojna domowa.
Więcej o tej tragedii napisałam na http://www.forum.turystyka-gorska.pl/vi ... &start=420" target="_blank
Nie rozumiem dlaczego nie działa link. Na pewno jest temat w dziale turystyka i góry, przyklejony na stałe watek o Bieszczadach.
Idziemy przez las w kierunku Bukowska. Las jak to las gospodarczy, nic ciekawego. Na szczęście jest tu chłodno. Po chwili wychodzimy na orne pola. Co za widoki. Mówi się, że z bieszczadzkich połonin są piękne. Te im nie ustępują. Cudne pasmo Bukowicy, Kamień, Rzepedka. Grześ opisz proszę panoramę, nie czuję się na siłach. Dość długi postój z widokiem na Bukowsko. Dziady okazują się ładna górką. Wykoszoną, obrzeżoną z jednej strony lasem. Na środku pola potężne bele gnijącego siana. Unia każe kosić ale nie nakazuje zwozić.
Jesteśmy w Nędzy, tak nazywał się ten przysiółek Bukowska. Zadbana duża wieś i Zajazd pod Bukowicą. Jak ktoś chciałby zobaczyć jak wyglądała knajpa w PRL to zapraszam. Mają fajne kołyski przy barze zamiast stolików, obsługa też rodem z PRL.

Po kilkunastu miesiącach zakosztowałam ich kuchni. Karmią ze hej.
lucyna
Zbanowany

Postprzez mazg » 6 sty 2011, o 15:54

dzięki i proszę o jeszcze, link prowadzi do ciekawego forum ale nie mogę trafić na info o Zawadce. Może tak 'krok po kroku" ?? który wątek, czyj post na której stronie? pozdrawiam
mazg

Postprzez lucyna » 6 sty 2011, o 16:10

Ten wątek już opuściłam, po którymś tam ataku trolli powiedziałam dość. Cieszył się popularnością, teraz jest już w kazamatach forum
Tu masz trochę informacji, m.in. zdjęcia Magdy. Chyba na poprzednich stronach jest mój tekst, nie działa mi dobrze internet.
http://www.forum.turystyka-gorska.pl/vi ... &start=420
lucyna
Zbanowany

Postprzez mazg » 6 sty 2011, o 19:59

Ciekawym tylko dlaczego nie udało nam się znaleźć tego cmentarza, łazilismy z godzinke i nic :)
mazg

Postprzez Janusz Jaworowski » 16 sty 2011, o 11:33

mazg napisał(a):Ciekawym tylko dlaczego nie udało nam się znaleźć tego cmentarza, łazilismy z godzinke i nic :)

Witam.
Zawadka Morochowska, miło że są jeszcze osoby które chcą odnaleźć to miejsce.

Klikając w ten link otworzysz mapę, zaznaczyłem na niej jak trafić z Mokrego na cmentarz w Zawadce Morochowskiej.
http://img834.imageshack.us/img834/1212/38kolaaz.png" target="_blank

Opis znaków na mapie:
strzałka z nr 1 oznacza miejsce gdzie stoi ostatni dom w Mokrym, omijamy go idąc drogą po łuku w lewo, a następnie schodzimy w dół (po prawej stronie drogi mamy strumyk) do miejsca zaznaczonego na mapie strzałką 2.
W tym miejscu skręcamy w prawo i idziemy drogą w wąwozie pod górę. Idąc cały czas prosto (wąwóz się skończy) wyjdziemy na łąkę, której najwyższy punkt jest tam gdzie strzałka nr 3. Z tego miejsca już widać w dole miejsce oznaczone strzałką nr 4 tam znajduje się cmentarz z pomnikiem. Zanim tam dojdziesz musisz przejść strumyk, jest na nim kładka, łatwo znajdziesz.
Pod tym linkiem masz zdjęcie zrobione z punktu oznaczonego nr 3. Biały ślad w głębi to pomnik na cmentarzu.
http://img838.imageshack.us/img838/1694/p1010096a.jpg" target="_blank

Życzę fajnej wyprawy.
Janusz
Janusz Jaworowski

Postprzez andrzej627 » 16 sty 2011, o 13:02

Współrzędne geograficzne można znaleźć na stronie: Zawadka Morochowska.

Na mapie GPS Maniaka droga, którą opisał Janusz, wygląda jak na załączonym obrazku. Nie można nie trafić.
Załączniki
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez mazg » 16 sty 2011, o 19:34

wielkie dzięki, następnym razem (sierpień nie daleko) trafimy na pewno. Takie zdarzenia z historii też należy pamiętać..., jeszcze raz dziękuję bardzo !
mazg

Powrót do Historia Bieszczadów