Zestaw sprzętu na wyprawy

Porady, wskazówki, wymiana doświadczeń na temat sprzętu turystycznego

Re: Zestaw sprzętu na wyprawy

Postprzez gimper » 5 maja 2012, o 09:58

Dziękuje Wszystkim za cenne rady , wyposażenie wyprawowo-biwakowe skompletowane teraz tylko czekam na dzień wyjazdu i oby pogoda dopisała
Wczoraj padł mi palnik we wbudowanej lampie błyskowej w moim Canonie SX 20 którego używam do makro, zobaczymy czy serwis Canona oprócz tego że jest solidny jest tez szybki
gimper
Stonka bieszczadzka

Postprzez łukasz1 » 5 maja 2012, o 11:37

lidkru napisał(a):
W razie zainteresowania służę sprawdzonymi przepisami.

no to czekam :)

Proszę bardzo :) Jeśli chodzi o sam wywar to gotuje wyżej wymienione mięska z włoszczyzną, doprawiam czosnkiem (moja ulubiona acz "nietowarzyska" przyprawa) w niezbyt dużej ilości, bo później często dodaję tez trochę świeżego do gotowego już posiłku. Do tego dorzucam trochę domowej roboty suszonki (marchewka,seler,pietruszka,pasternak), cząber i majeranek (ewentualnie tymianek i/lub szałwia) , sól i pieprz. Jeśli chodzi o ilość przypraw to dobrze pamiętać, że po wygotowaniu wody otrzymamy koncentrat również jeśli chodzi o smak więc lepiej nie przesadzić.

Na wykorzystanie mięsa sposobów jest wiele. Ostatnio jadąc na samotną łazęgę z plecakiem wziąłem po prostu sam wywar, a kurczaka wykorzystałem na kanapki. Podudzia usmażyłem w panierce (mąka, bułka tarta, rozkruszone płatki kukurydziane), usunąłem kości i wrzuciłem do kanapek z sałatą i buraczkami z chrzanem. Czysty survival :mrgreen: Pozostałe mięso po prostu zamroziłem do późniejszego wykorzystania. Innym razem, jadąc w parę osób samochodem, zrobiłem gulasz albo fasolkę na bogato jak kto woli. Z cebuli zeszklonej na oliwie i pomidorów obranych ze skórki zrobiłem sos pomidorowy, dodałem do uduszonej wieprzowiny i wołowiny, kawałek przesmażonego boczku do smaku, starta świeża marchewka i gotowe. Potem do słoików i można jeść z makaronem, kaszą, chlebem czy co kto tam preferuje.

Ciąg dalszy nastąpi albowiem obowiązki wzywają, a tego posta i tak z przerwami co najmniej pół godziny pisałem ;)
łukasz1
Stonka bieszczadzka

Postprzez lidkru » 5 maja 2012, o 12:48

ok, a jak to pasteryzujesz, zeby tydzień bez lodówki wytrzymało?
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Wojtek1121 » 5 maja 2012, o 14:25

To nie Wisła, lecz nad rzeką w Rumunii.
Wojtek1121
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez IraS » 5 maja 2012, o 17:26

hadamlicz1 napisał(a):Iras czy to Wisła i brzeg vis a vis Kazimierza D ?

Rzeka Mures w Lipovej w Górach Zarandului.
IraS
Administrator

Postprzez łukasz1 » 5 maja 2012, o 22:13

lidkru napisał(a):ok, a jak to pasteryzujesz, zeby tydzień bez lodówki wytrzymało?

Właściwie to wcale. Wlewam jeszcze gorące do słoiczka i to wystarczy żeby się szczelnie zamknął. Ostatnio końcówka specjału zepsuła mi się dopiero dziewiątego dnia po otwarciu, a jedenastego licząc od przygotowania. Prawdopodobnie przetrwałoby dłużej tylko przez pomyłkę zostawiłem to na cały dzień na słońcu. Co prawda przez część wyprawy było raczej chłodno także w noclegowniach, bo byłem jedynym albo jednym z niewielu gości, ale jednak nie zawsze, a potem było wręcz gorąco. To się nie zepsuje łatwo, bo to jest właściwie prawie sam tłuszcz i wystarczy podstawowa ochrona przed słońcem. Na te chwilę jednak, jeśli chodzi o dłuższą wyprawę w warunkach wyższych temperatur, nie mam doświadczenia co do maksymalnej trwałości tegoż preparatu. Testy i prace będą jednak trwały ;)
łukasz1
Stonka bieszczadzka

Postprzez andrzej627 » 26 lut 2014, o 16:45

IraS napisał(a):Bardzo przydatna jest plandeka. Warto sobie taką nabyć lub zamówić z metalowymi oczkami na około. Gdy trafisz na deszczowy dzień, to siedzenie cały dzień w namiocie może być nudne. Plandekę można przywiązać do drzew, samochodu, lub zrobić z drewna maszty. Wtedy gdy pada można sobie siedzieć na zewnątrz a nawet przy ognisku.

Obrazek

Dzisiaj właśnie przetestowałem plandekę. Wykorzystałem maszty namiotowe. Deszcz nie spadł, ale mogliśmy spokojnie jeść.

Obrazek Irasa zniknął. Dołączę swój film.

andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez IraS » 26 lut 2014, o 21:20

Andrzej plandeki to już przeżytek. Teraz na deszcz wiatr, komary i chłody stosuje się bazy, które zresztą sam mi kupowałeś w Paryżu ;)
Załączniki
IraS
Administrator

Postprzez andrzej627 » 26 lut 2014, o 21:41

Plandeka może być szybkim rozwiązaniem na lekki deszcz albo zbyt silne słońce. Baza to cięższa kategoria.

Moja baza na razie stoi w garażu jeszcze nie używana. Niedługo też będę ją testował. :lol:
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez IraS » 26 lut 2014, o 21:47

Andrzej, bazę rozstawisz szybciej niż zamontujesz plandekę :) gorzej już ze złożeniem, ale po nabraniu wprawy nie zajmuje to więcej niż 3 minuty.
IraS
Administrator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprzęt turystyczny