Zimą w Bieszczady?

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Re: Zimą w Bieszczady?

Postprzez lucyna » 3 lut 2010, o 08:10

Najlepiej w tej sprawie kontaktować się z Chłopakami na Połoninie Wetlińskiej.
Nr GOPR 603449516. Ratownicy podadzą Ci najświeższe informacje.
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 4 lut 2010, o 19:57

Ku przestrodze ;)

Wczoraj, 5-ciu przeszkolonych funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówki w Ustrzykach Górnych, brało udział w prowadzonej przez GOPR akcji poszukiwawczej dwójki młodych turystów którzy zabłądzili w Bieszczadach. Trwające 6-godzin poszukiwania w zamieci i zawieji śnieżnej zakończyły się sukcesem.

Przed południem, 20-letni mężczyzna wraz z rok młodszą od siebie koleżanką, wybrali się w pieszą wędrówkę szlakiem turystycznym na Wielką Rawkę. Kilka dni wcześniej przyjechali z Warszawy na kilka dni odpoczynku w Bieszczady. Nic nie zapowiadało, że zimowa aura tak szybko się zmieni. Nagła zamieć śnieżna i mocne podmuchy wiatru doprowadziły do tego, że schodząc z gór młodzi ludzie stracili siły i orientację w terenie. Około godziny 18.00 Michał W. zadzwonił z telefonu komórkowego i zawiadomił bieszczadzkich ratowników GOPR-u. Mężczyzna nie potrafił jednak podać miejsca gdzie aktualnie się znajdują.

Akcję poszukiwawczą rozpoczęto natychmiast. Brało w niej udział 20 ratowników bieszczadzkiego gopru i 5 przeszkolonych w ratownictwie górskim funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wykorzystano także do poszukiwań skutery śnieżne, samochody terenowe oraz cały ekwipunek ratowniczy. Turystów szukano w górach około 6 godzin. W momencie ich zlokalizowania młodzi ludzie byli wychłodzeni i zmęczeni. W górach udzielono obojgu pomocy przedmedycznej i zwieziono ich do oczekującej już karetki pogotowia ratunkowego. Do Szpitala w Ustrzykach Dolnych trafiła jedynie 19-letnia Natalia, ponieważ jej stan zdrowia wskazywał na znaczne wychłodzenie organizmu. Aktualnie wraca już do zdrowia.

kpt. Elżbieta Pikor
IraS
Administrator

Postprzez dagmara » 9 lut 2010, o 23:07

Jak wyglada sezon zimowy w Bieszczadach? Gdzie warto jechac? Moje letnie miejscowosci to głownie Wetlina, Cisna, Ustrzyki Górne, takze raczej standardowo... w tym roku zamierzam wybrac sie w bieszczady takze zima, własciwie juz całkiem niedlugo... bedzie się cos działo? z wyjscia w gory raczej zrezygnuje przy takiej pogodzie
dagmara

Postprzez domidomi » 30 lis 2011, o 01:13

Witam, chcę wybrać się w grudniu bądź styczniu w Bieszczady. Nigdy nie chodziłem w tych rejonach, więc chętnie przyjmę porady i podpowiedzi weteranów. Ma być to weekendowy wypad na 2 noclegi. Jaką trasę możecie mi polecić? Chciałbym z tych trzech dni wycisnąć ile się, byle bym nie musiał biegać;] Dodam jeszcze że chcę wybrać się pociągiem, więc dojazd jest uzależniony od komunikacji publicznej.

Jakby ktoś znalazł chwilę, byłbym wdzięczny jakby skrobnął zarys takiej trasy.

Pozdrawiam!
domidomi
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 30 lis 2011, o 11:19

Jeżeli weekend to polecam Ustrzyki Górne, w sobotę i niedzielę rano tylko tam kursują autobusy. W niedzielę też będziecie mogli się wydostać autobusem, ostatni kursuje we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem soboty. Porannych kursów do Wetliny nie ma, pierwszy jest z tego co pamiętam po 10. Nie kursują autobusy krośnieńskie więc z wyjazdem też jest problem. Na razie nie ma śniegu w Górach Sanocko-Turczańskich, w górach trochę jest i jest inwersja.
Jakie górki? Standard czyli Połonina Wetlińska i Mała Rawka, przeważnie szlaki są przetarte.
lucyna
Zbanowany

Postprzez jajek12 » 2 gru 2011, o 10:45

Witam
Byłem w tym roku w marcu w Wołosatem. Trasa na Tarnicę była udeptana, ale wystarczyło tylko trochę zejść i już w śniegu po kolana! Tarnicę zdobyłem z trudem. Widoczność może na 5 metrów(chociaż dzień wcześniej widoczność na kilka kilometrów). Mieliśmy problem ze znalezieniem szlaku, ale udało się. Kijki koniecznie- było dość ślisko- i ewentualnie raki. W tym roku planuję Połoninę Caryńską. Raki już zakupiłem.
Pozdro. jajek12
jajek12
jajek12
Stonka bieszczadzka

Postprzez vm2301 » 3 gru 2011, o 09:34

Raki konieczne, wziąłbym też butle tlenowe i chociaż z 50 metrów liny.
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez sjug » 26 lut 2012, o 11:59

Sprzęt jak najbardziej rak i lina się przyda.
Jak Tarnica to nocleg najbliżej i najtaniej w Hoteliku Pod Tarnicą czynny cały rok.
Koszt z własnym śpiworkiem 25 zł ciepła woda i kuchnia jest dostępna.
sjug
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 26 lut 2012, o 12:44

Mam raki i czekan mimo iż łażę po Bieszczadach. Od kiedy to sprzęt jest kojarzony z wysokością gór? Raki zakłada się przy określonych warunkach w górach, nawet przydają się na stokówkach. Bywa iż chodzę w nich z psem na spacer, gdy jest duże oblodzenie. Buty trekingowe na takiej nawierzchni są śliskie jak diabli. Gdybym miała przy sobie czekan turystyczny to nie raz nie wróciłabym cała kolorowa z gór.
lucyna
Zbanowany

Postprzez krzyś » 26 lut 2012, o 20:41

sjug napisał(a):Jak Tarnica to nocleg najbliżej i najtaniej w Hoteliku Pod Tarnicą czynny cały rok.

ŻYCZĘ "WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO" :lol:
Góry wysokie, kto mi z wami walczyć kazał...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Poprzednia strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi