Zimowe czasy przejść

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Re: Zimowe czasy przejść

Postprzez Piotr_S » 7 gru 2012, o 11:02

skazaniec napisał(a):jak jest z przejezdnością dróg w zimie

Na ogół jest dobrze, ale może akurat w nocy nasypać i zanim odśnieżą będziesz uziemiony. Łańcuchy zawsze warto mieć (+ łopata), bo czasem podjazd pod jakaś górę potrafi być tak wyślizgany, że samochód nie daje rady. Również jeśli jest głębokie błoto pośniegowe bywa z tym różnie. Jeśli nie masz łańcuchów i nie chcesz wydawać na nie kasy, to weź sobie dwa kawałki powroza :) Przewiążesz w razie czego przez koło (dookoła tylko przez felgę i na oponę) i efekt podobny jak łańcuchy. Osobiście nie używam łańcuchów, ale w wielu sytuacjach ułatwiłyby poruszanie. Jest to też kwestia techniki jazdy, jeśli nieodpowiednio pokonuje się co bardziej strome i długie wzniesienia - mogą być kłopoty z wyjazdem.
Piotr_S
Administrator

Postprzez skazaniec » 7 gru 2012, o 11:14

No cóż chybasię skuszę na łańcuchy, wolę mieć w bagażniku i nie użyć niż pluć se w brodę, że chciałem zaoszczędzić. Piotrze podejrzewam,że nie używasz łańcuchów ze względu na fakt iż posiadasz nieco potężniejsze autko od mojej małej pościgówki xD. Łopatę mam i w zimie zawsze w bagażniku mieszka :D
Alegorn też jestem raczej przekonany do okularów niż gogli, ale zacząłem się zastanawiać czy nie warto osłonić większej powierzchni twarzy. Co do przyciemnienia od lat używam kat.4 w zimie.
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez alegorn » 7 gru 2012, o 16:15

hm, ja w krytycznych sytuacjach stosuje zestaw: kominiarka + okulary + arafatka + czapka + ściągnięty kaptur z wysoko postawionym kołnierzem.
fakt, ze przy takiej kombinacji niewiele słychać, i jest ograniczona widocznosc - ale nic mi nie przewieje, a wszystko jest zabezpieczone.
aa + tłusty, gęsty krem, może być z witaminami, albo bez ;) ale gruba warstwa jakiegoś tłustego badziewia na twarzy jest zbawienna, moze byc z filtrem uv, tutaj pewnie juz jakas kobieta bedzie wstanie lepiej Ci doradzic.

mysle ze tutaj dobrym rozwiazaniem jest zasada podobna do ubierania tzw. na cebulke, czyli jak musisz - zakladasz, jak nie musisz - zdejmujesz tyle ile potrzeba..

dla mnie poprostu okulary sa wygodniejsze i praktyczniejsze, aczkolwiek gogle daja lepsza ochrone, co w przypadku okularow kompensuje sobie ubiorem.
od gór piękniejsze są tylko góry...
alegorn
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 10 gru 2012, o 20:15

Zdecydowałem się na zestaw kominiarka+okulary+czapka.
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 15 gru 2012, o 20:29

Relacji z przygotowań ciąg dalszy - w tym tygodniu impregnacja obuwia porządna woskowo - olejowa. Tak się zacząłem zastanawiać nad całym tym moim chodzeniem. Nie chcę jakiegoś głupiego blędu popełnić i cały czas szukam dziury w całym jeśli chodzi o przygotowania - Kaśka ma mnie już dosyć, ale słucha i sama dorzuca uwagi.

Idąc za radą alegorna wykluczyłem gogle- choć los sprawił, że przypadkowo nabyłem okulary, które w pseudogogle można przekształcić (wypina się zauszniki i zastępuje gumką - nos jednak dalej na wierzchu). Do kompletu doszła kominiarka odgrzebana z czasów szkolnych i tłusty krem.

Dziś przeszedłem też trening zakładania łańcuchów na koła (kosztowaały mnie flaszkę :D). Dałem radę ogarnąć, swoją drogą fajnie się autko w śniegu zachowuje :)

Poczytałem post alegorna (ten ironiczny w wątku obok) i mam sporo wątpliwości co do rakiet - może sobie darować jeśli nigdy nie używaliśmy? Chętnie poznam Wasze przemyślenia z początków obcowania z tymi przydatkami do butów :)

I ogólnie to już bym chętnie w te góry w końcu pojechał...
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lidkru » 16 gru 2012, o 08:32

I ogólnie to już bym chętnie w te góry w końcu pojechał...

i to zwryfikuje całe przygotowania :mrgreen:
a co do rakiet: toż nie kupuj ich specjalnie na ten jeden wyjazd, jak masz skad to pozycz, jak będzie odpowiedni śnieg na rakiety, to je ubierzesz, jak nie , to poleżą w bagażniku. Ja mam zamiar w lutym porakietować , też pierwszy raz w życiu, ale nie kupuję sprzętu, bo - cholerka, ciut drogi na to żeby sprawdzić, czy mi się spodoba, tylko wypożyczę w jakimś schronisku, na rakiety.pl jest lista wypożyczalni :D
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez vm2301 » 16 gru 2012, o 09:46

Na 10 ostatnich spacerów zimowych może ze dwa razy jedynie miałem wyraźnie wydłużony czas przejścia ze względu na warunki.
Rakiety? Na wspomnianych trasach nie przydały by mi się.
Pewnie to kwestia warunków w danym roku, czy miesiącu, kto wie, może tegoroczna zima przyniesie 3-metrowe zaspy... czego Tobie i sobie życzę ;)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 17 gru 2012, o 09:28

Dzięki vm:) właśnie połaziłbym po takich zaspach:)
Lidka a gdzieś Ty wyczytała, że ja chcę kupić? Też mam pomysł na wypożyczenie:)
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lidkru » 17 gru 2012, o 09:41

kobieca dedukcja, aże chora jestem, to i zaszwankowała :mrgreen:
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez alegorn » 17 gru 2012, o 11:00

ja w tym roku planuje kupić - dość często korzystam, i w sumie się już by pewnie zwróciły..

z rakietami jest tak, ze marzną stopy/palce. masz usztywniona stopę, i pracuje jedynie staw skokowy, cala reszta jest sztywna.
myk polega na tym, by cały czas tymi paluchami ruszać. ewentualnie, co jakiś czas na postoju, trzeba się rozkulbaczyć poskakać trochę i jest git.

inna sprawa, ze faktycznie rakiety przydają się jak tego śniegu jest trochę, tak by już kamienie nie były widoczne..
nauka chodzenia - jest prosta, nie ma większych problemów - w zależności od modelu, często maja jeszcze na czubie kolce (takie niby raki), wiec pomaga przy wchodzeniu

w zależności od modelu, najczęściej rakiety pracują w jednej osi.
co to oznacza? bardzo trudno się trawersuje, podejście i zejście bez problemów, ale jeśli linia stoku jest z boku - to jest kłopotliwe (choć te lepsze modele i tutaj już maja rozwiązanie)

warto spróbować, na większym śniegu naprawdę się przydaje.

pozdrawiam,
Jacek.
od gór piękniejsze są tylko góry...
alegorn
Niedzielny turysta bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi