Znachorka z Bieszczad

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Znachorka z Bieszczad

Postprzez jerzumarian » 6 cze 2011, o 19:50

laszlo- to sa takie zrazy językowe, z ktorych lepiej robić sobie banie bo jak sie zaczniemy przejmować to czasu na poprawki nie starczy. mnie to razi również ale już tylko sie z tego smieje i drwie. a co do Bieszczadów to kiedyś ostro debatowałem na temat bieszczadów a nie bieszczad i niestety przegralem- zmogło mnie i obudziłem sie rano na ławce gdzie owa dyskusja była prowadzona...
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 6 cze 2011, o 20:07

jerzumarian napisał(a): kiedyś ostro debatowałem na temat bieszczadów a nie bieszczad i niestety przegralem- zmogło mnie i obudziłem sie rano na ławce gdzie owa dyskusja była prowadzona...

Jerzu - czuję, że powinniśmy co najmniej jedną dyskusję na dowolny temat odbyć :D
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 6 cze 2011, o 20:09

myśle ze to słuszna koncepcja...
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez laszlo » 6 cze 2011, o 20:13

jerzumarian napisał(a): zmogło mnie i obudziłem sie rano na ławce gdzie owa dyskusja była prowadzona...

dla tego właśnie warto rozpoczynać wszelkiego rodzaju dysputy filozoficzne
laszlo
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez ineska » 6 cze 2011, o 21:00

Dziękuję za odpowiedzi! Przepraszam wszystkich poruszonych formą "Bieszczad", ale wydaje się być ona (dla mnie) bardziej poprawna i jakoś w moim środowisku przeważa używanie tej odmiany. Cóż, ludność Północy nie-doedukowana chyba, faktycznie można by przeprowadzić na ten temat długą dysputę ;)
Co do znachorki to artykuł dotyczył kobiety z Bieszczadów, która leczy ziołami i ma niesamowite efekty. Interesuje mnie to trochę z ciekawości a trochę z punktu widzenia naukowego (zanikające tradycje w lecznictwie). Z pewnością w Polsce jest wielu znachorów, ale ja z pewnych względów uparłam się właśnie na Bieszczady! :D dlatego jestem na tym forum wśród specjalistów ;)
ineska
Stonka bieszczadzka

Postprzez ineska » 6 cze 2011, o 21:02

Może ktoś z miejscowych będzie coś wiedział.... ?
ineska
Stonka bieszczadzka

Postprzez jerzumarian » 6 cze 2011, o 21:04

ineska, jako ze jestem w domu to cos poszperam w zbiorach archiw i znajdziemy. ja tez taki art pamiętam ale jak sobie przypominam to szło bardziej o pogórze gdzies koło strzyzowa
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez otrok » 6 cze 2011, o 21:08

pani z Targowisk też czasem leczy ziołami ( z tymi ziołami na bazie chmielu to nie żarty). Polecam się zainteresować, jeśli ciekawi cię ta tematyka.
otrok
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 6 cze 2011, o 21:13

Ja jestem miejscowa i coś tam wiem. Ta kobieta nie jest znana w Bieszczadach. Gdyby było inaczej to coś bym o niej słyszała.
Jedynym znanym mi specjalistą w tej dziedzinie jest ...Adam Szary botanik specjalizujący się w fitosocjologii, pracownik BdPN. Jego pasją jest ratowanie tradycji, ziołolecznictwa, wiedzy z pogranicza magii, medycyny i botaniki. Wiem, że od lat prowadzi kwerendę naukową, rozmawia z dziesiątkami osób mających tajemną wiedzę.W ostatnim roczniki "Bieszczad" zamieścił artykuł popularny na ten temat. podkarpackie-niszowe-czasopisma-t134-10.html" target="_blank Tajemną wiedzę ma też inny biolog Jola Harna z Osławicy, w okolicy jest sporo osób parających się "magią".
Wiem, że w słowackim Świdniku w tamtejszym muzeum, chyba w skansenie w bibliotece, mają książki na ten temat .

@Otrok
Z całym szacunkiem dla wiedzy tajemnej ale leczenie za pomocą piwa stawów i nie tylko to powszechnie znana prawda. Zresztą nie tylko stawów, bo i przy pomocy piwa pozbywasz się zakwasów. Sprawdzona metoda na obolałe mięśnie to: spożyć jeden naturalny jogurt - duży kubek, potem pod prysznic i ostre strumienie wody na mięśnie, na przemian gorąca i zimna aż do skutku, a na koniec piwo.
lucyna
Zbanowany

Postprzez otrok » 6 cze 2011, o 21:30

temu mojemu sąsiadowi, Skwarowa poleciła okłady na kostkę na bazie piwa - mam nawet gdzieś recepturę.
a jeśli chodzi o zakwasy to mi zaimponowałaś! i podzielę się też moją tajemną wiedzą; mam w szeroko rozumianej rodzinie reprezentanta Polski w biatlonie i w biegach; gość zdobywał tytuły, gdy nie było odnów biologicznych, saunów, spów itp., zdradził mi kiedyś swój sposób na zakwasy: trzy piwa i gorąca kąpiel.
otrok
Wyrypiarz bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy