Znachorka z Bieszczad

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Znachorka z Bieszczad

Postprzez ineska » 6 cze 2011, o 21:47

Dziękuję za namiary! Będę drążyć temat :)
Znalazłam tą wzmiankę prasową, w Charakterach 4/2011 na samym końcu gazety jest wzmianka o Pani Eugenii Oczeret z Lutowisk, która potrafi wyleczyć wiele chorób skóry i zwracają się do niej podobno nawet pracownicy służby zdrowia. :D
ineska
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 7 cze 2011, o 04:45

otrok napisał(a):temu mojemu sąsiadowi, Skwarowa poleciła okłady na kostkę na bazie piwa - mam nawet gdzieś recepturę.
a jeśli chodzi o zakwasy to mi zaimponowałaś! i podzielę się też moją tajemną wiedzą; mam w szeroko rozumianej rodzinie reprezentanta Polski w biatlonie i w biegach; gość zdobywał tytuły, gdy nie było odnów biologicznych, saunów, spów itp., zdradził mi kiedyś swój sposób na zakwasy: trzy piwa i gorąca kąpiel.

Stara baba ze mnie z zakwasami, wszystkie metody wypróbowane. Nie znam przepisu z okładu z piwem. U nas skręcone kostki moczyło się w serwatce, jeżeli była duża opuchlizna to nakładało się liście zimne kapusty, jeżeli zaś mniejsza liście babki lub żywokostu. Zakwasy można leczyć też za pomocą soli i olejków albo naparów z lawendy i mięty. Ja wczoraj ratowałam się lawendową solanką z Iwonicza, plus bardzo gorąca kąpiel. Można olejek z lawendy lub mięty - teraz jest lepszy z eukaliptusa wcierać w mięśnie - naprawdę pomaga. Polecam na te upały też kąpiel w wywarze z pokrzywy, po niej człek jest odświeżony i wszelkie otarcia i potówki ładnie goją się.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 7 cze 2011, o 07:50

Wici rozpuszczone w Sredniej Wsi jest pani Lewicka paląca różę
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 7 cze 2011, o 17:44

Znana na cały kraj pani znachorka z Lutowisk nie jest znana w samych Lutowiskach. Pytałam tel. kilka osób, nikt nic nie wie mimo tego, że mieszka bądź pracuje w tej miejscowości.

Aha, pani Lewicka ze Średniej Wsi nie pali kwiatów róży lecz leczy bardzo skutecznie chorobę skórną. Dziś pogadałam sobie z ludźmi w wielu miejscach i prawdę powiedziawszy niewiele się dowiedziałam. Znalazłam tylko tę informację o pani ze Średniej Wsi, znam co najmniej dwie osoby , którym pomogła.
Jest jeszcze znachor i wróżbita w Krościenku ale niewiele o nim wiem.
lucyna
Zbanowany

Postprzez vm2301 » 7 cze 2011, o 20:39

lucyna napisał(a):nie pali kwiatów róży lecz leczy bardzo skutecznie chorobę skórną

A cóż to za tajemnicza choroba?
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 7 cze 2011, o 20:43

lucyna
Zbanowany

Postprzez skazaniec » 8 cze 2011, o 19:01

Swoją drogą zaskoczyła mnie skala na jaką ludziska korzystaj ą z tego typu ekspertyz. Nie wiem gdzie o tym czytałem, ale pojawia się nawet wtórny czarny rynek przedmiotów "magicznych". W samym Lublinie są kolejki po rzeczy, które miały styczność ze zmarłymi (szmatki do podwiązywania żuchwy, czy woda z obmycia ciałą zmarłego świetnie nadają się do rzucania uroków) - czyli chyba jeszcze nie zamarł w nas całkowicie ów słowiański duch :)
a co do branżowych Charakterów - nie we wszystko w nich należy wierzyć (taki offtop niezwiązany z pytaniem o znachorkę)
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 8 cze 2011, o 20:17

Hmm ciekawie to zabrzmiało. Kilka razy posądzono mnie, że jestem czarownicą, w tym jeden raz Cyganka wróżąca mi z dłoni, a drugi raz ludzie od czary mary czyli radiesteci, wróżbici itd. Ponoć mam czerwoną aurę przypominającą ogień.
Jest zapotrzebowanie więc stwórzmy proszę kącik bieszczadzkich czarów. Kto wchodzi?
lucyna
Zbanowany

Postprzez skazaniec » 8 cze 2011, o 20:28

hmmm może to kwestia temperamentu Lucy? ta aura - a co do wątku czemuż nie - pytałaś kiedyś o pochówki wampiryczne, teraz wątek o znachorach :D Jest coś faktycznie w tych górach, coś magicznego...
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 8 cze 2011, o 20:33

Wątek wampiryczny nawet stworzyłam na forum historyków :)
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=73159&st=0
i gadałam o tajemnych roślinach
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=73351&st=0
lucyna
Zbanowany

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy