Zasada Zrównoważonego rozwoju
„Rozwój zrównoważony, to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie.”
„Model takiej gospodarki zakłada odpowiednio i świadomie ukształtowane relacje pomiędzy wzrostem gospodarczym, dbałością o środowisko (nie tylko przyrodnicze, ale także sztuczne – wytworzone przez człowieka) oraz zdrowiem człowieka.”
„Szerokie zastosowanie w ekonomii ZR ma teoria dobra publicznego.”
Park Narodowy
"Park Narodowy - obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe"
„Na terenie parku wyróżnia się 3 strefy o zróżnicowanym reżimie ochronnym: strefę ochrony ścisłej, strefę ochrony częściowej i strefę ochrony krajobrazu”
„Na terenie parku prawnie ograniczona jest możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, osiedlania się itd., jednak obszar przynajmniej w pewnym zakresie jest udostępniony do zwiedzania.”
Do rzeczy.
Jak to mówią, każdy kij ma dwa końce. Tak jest i tym razem. Co ciekawe szanowni Forumowicze jak zauważyłam widzą tylko jeden koniec, a mianowicie przepełnione grozą słowo „ROZWÓJ” – straszy niczym wampir. Pomijany jest za to bardzo istotny przedrostek „ZRÓWNOWAŻONY”.
Rozwój sam w sobie jest czymś nieuniknionym. Z tego co mi gdzieś tam świta jeszcze, to efektem szybkiego rozwoju cywilizacyjnego w XX wieku było właśnie zanieczyszczenie i degradacja środowiska. A że człowiek w próżni żyć nie może to ktoś tam zauważył, że podpiłowujemy gałąź na której siedzimy. I tu powstał pomysł, że owszem trzeba iść do przodu ale nie po trupach (dosłownie bo np. wielki smog londyński w 1952 roku zabił 12000 osób). Z tego tytułu wymyślono że temu rozwojowi to trzeba nadać jakiś kierunek bo inaczej to się skończyć może trupem własnym całej cywilizacji. I tu się pojawiło słowo „zrównoważony”.
Wyżej jest definicja, a „nie umniejszanie szans przyszłych pokoleń na zaspokojenie ich potrzeb”, oznacza tyle że na Ziemi ma być tak jak teraz albo lepiej, nie gorzej. W myśl tej zasady na świecie prowadzony jest szereg odpowiednich działań.
Co to konkretnie oznacza dla Parków Narodowych?
Celem Strategii Zrównoważonego Rozwoju jest zachowanie Ziemi dla przyszłych pokoleń w jak najlepszym stanie.
Celem Parku Narodowego jest ochrona przyrody – czyli zachowanie tej przyrody - też dla przyszłych pokoleń.
Jak widać cele te pokrywają się, a nie wykluczają.
Łopatologicznie rzecz biorąc wygląda to tak że skoro dziś żyją tu Wilki to powinny żyć za 50 czy 100 lat. Tak samo jeżeli dziś istnieją połoniny, to w myśl tej zasady mamy obowiązek zrobić wszystko by te połoniny istniały za 50 czy 100 lat tak żeby nasze dzieci, wnuki prawnuki też mogły zobaczyć co to połonina. Jeden z forumowiczów wspominał jak dawniej wyglądały połoniny i szlaki. Gdyby wszyscy od tamtego czasu stosowali tą zasadę że chcemy zachować to co mamy dla przyszłych pokoleń w jak najlepszym stanie to ścieżki na szlaku obecnie miałyby 50cm szerokości tak jak kiedyś a nie 5metrów.
Warto też przypomnieć że nadrzędnym celem Parku Narodowego jest ochrona przyrody nie turystyka. Turystyka jest jedynie dopuszczona ale taka żeby nie przeszkadzała w ochronie przyrody. Jeżeli kiedykolwiek ktokolwiek będzie Wam szastał Zasadą Zrównoważonego Rozwoju w imię jakiś inwestycji na terenie Parku Narodowego mogących zaszkodzić przyrodzie to śmiało możecie powołać się na tą samą Zasadę Zrównoważonego Rozwoju, która mówi o zachowaniu tego co jest dla przyszłych pokoleń. Z resztą można się na to powoływać zawsze i wszędzie, choć oczywiście z różną szansą na powodzenie;)
Ja nie wiem jak się realizuje Zasadę Zrównoważonego Rozwoju w bieszczadzkich gminach, ale sądząc po podejściu Forumowiczów do tej zasady to jest to „Sodomia i Głodomorra”…
Jeszcze kilka przykładowych zagadnień wynikających z Zasady Zrównoważonego Rozwoju:
- Ochrona różnorodności biologicznej.
- Bezpieczna dla środowiska gospodarka stałymi odpadami oraz osadami z oczyszczalni ścieków.
- Ochrona jakości i wykorzystywanie zasobów wód śródlądowych.
Tak wiec;) w imię Zasady Zrównoważonego Rozwoju możemy tworzyć nowe miejsca ochrony przyrody (np. użytki ekologiczne, rezerwaty przyrody itd.), zorganizować zbiórkę i segregacje odpadów w gminie oraz akcję edukacyjną, zorganizować oczyszczanie ścieków w gminie itd.
Serdecznie zapraszam do wyrażania swojego zdania, poprawienia moich błędów oraz merytorycznej dyskusji.
Aby dyskusja była merytoryczna warto wiedzieć o czym się dyskutuje http://pl.wikipedia.org/wiki/Agenda_21
Cytowane informacje pochodzą z ulubionego przez wszelakich naukowców źródła

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zr%C3%B3wn ... ozw%C3%B3j
http://pl.wikipedia.org/wiki/Park_narodowy