Znienawidzona na tym forum „Zasada Zrównoważonego rozwoju”

Rośliny i zwierzęta, czyli wszystko na temat bieszczadzkiej przyrody oraz problemy i zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska i ekologią

Znienawidzona na tym forum „Zasada Zrównoważonego rozwoju”

Postprzez Justyna.A.G. » 19 kwi 2012, o 23:12

Trochę teorii.

Zasada Zrównoważonego rozwoju
„Rozwój zrównoważony, to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie.”
„Model takiej gospodarki zakłada odpowiednio i świadomie ukształtowane relacje pomiędzy wzrostem gospodarczym, dbałością o środowisko (nie tylko przyrodnicze, ale także sztuczne – wytworzone przez człowieka) oraz zdrowiem człowieka.”
„Szerokie zastosowanie w ekonomii ZR ma teoria dobra publicznego.”

Park Narodowy
"Park Narodowy - obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe"
„Na terenie parku wyróżnia się 3 strefy o zróżnicowanym reżimie ochronnym: strefę ochrony ścisłej, strefę ochrony częściowej i strefę ochrony krajobrazu”
„Na terenie parku prawnie ograniczona jest możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, osiedlania się itd., jednak obszar przynajmniej w pewnym zakresie jest udostępniony do zwiedzania.”

Do rzeczy.
Jak to mówią, każdy kij ma dwa końce. Tak jest i tym razem. Co ciekawe szanowni Forumowicze jak zauważyłam widzą tylko jeden koniec, a mianowicie przepełnione grozą słowo „ROZWÓJ” – straszy niczym wampir. Pomijany jest za to bardzo istotny przedrostek „ZRÓWNOWAŻONY”.

Rozwój sam w sobie jest czymś nieuniknionym. Z tego co mi gdzieś tam świta jeszcze, to efektem szybkiego rozwoju cywilizacyjnego w XX wieku było właśnie zanieczyszczenie i degradacja środowiska. A że człowiek w próżni żyć nie może to ktoś tam zauważył, że podpiłowujemy gałąź na której siedzimy. I tu powstał pomysł, że owszem trzeba iść do przodu ale nie po trupach (dosłownie bo np. wielki smog londyński w 1952 roku zabił 12000 osób). Z tego tytułu wymyślono że temu rozwojowi to trzeba nadać jakiś kierunek bo inaczej to się skończyć może trupem własnym całej cywilizacji. I tu się pojawiło słowo „zrównoważony”.

Wyżej jest definicja, a „nie umniejszanie szans przyszłych pokoleń na zaspokojenie ich potrzeb”, oznacza tyle że na Ziemi ma być tak jak teraz albo lepiej, nie gorzej. W myśl tej zasady na świecie prowadzony jest szereg odpowiednich działań.

Co to konkretnie oznacza dla Parków Narodowych?

Celem Strategii Zrównoważonego Rozwoju jest zachowanie Ziemi dla przyszłych pokoleń w jak najlepszym stanie.

Celem Parku Narodowego jest ochrona przyrody – czyli zachowanie tej przyrody - też dla przyszłych pokoleń.

Jak widać cele te pokrywają się, a nie wykluczają.

Łopatologicznie rzecz biorąc wygląda to tak że skoro dziś żyją tu Wilki to powinny żyć za 50 czy 100 lat. Tak samo jeżeli dziś istnieją połoniny, to w myśl tej zasady mamy obowiązek zrobić wszystko by te połoniny istniały za 50 czy 100 lat tak żeby nasze dzieci, wnuki prawnuki też mogły zobaczyć co to połonina. Jeden z forumowiczów wspominał jak dawniej wyglądały połoniny i szlaki. Gdyby wszyscy od tamtego czasu stosowali tą zasadę że chcemy zachować to co mamy dla przyszłych pokoleń w jak najlepszym stanie to ścieżki na szlaku obecnie miałyby 50cm szerokości tak jak kiedyś a nie 5metrów.

Warto też przypomnieć że nadrzędnym celem Parku Narodowego jest ochrona przyrody nie turystyka. Turystyka jest jedynie dopuszczona ale taka żeby nie przeszkadzała w ochronie przyrody. Jeżeli kiedykolwiek ktokolwiek będzie Wam szastał Zasadą Zrównoważonego Rozwoju w imię jakiś inwestycji na terenie Parku Narodowego mogących zaszkodzić przyrodzie to śmiało możecie powołać się na tą samą Zasadę Zrównoważonego Rozwoju, która mówi o zachowaniu tego co jest dla przyszłych pokoleń. Z resztą można się na to powoływać zawsze i wszędzie, choć oczywiście z różną szansą na powodzenie;)

Ja nie wiem jak się realizuje Zasadę Zrównoważonego Rozwoju w bieszczadzkich gminach, ale sądząc po podejściu Forumowiczów do tej zasady to jest to „Sodomia i Głodomorra”…

Jeszcze kilka przykładowych zagadnień wynikających z Zasady Zrównoważonego Rozwoju:

- Ochrona różnorodności biologicznej.
- Bezpieczna dla środowiska gospodarka stałymi odpadami oraz osadami z oczyszczalni ścieków.
- Ochrona jakości i wykorzystywanie zasobów wód śródlądowych.

Tak wiec;) w imię Zasady Zrównoważonego Rozwoju możemy tworzyć nowe miejsca ochrony przyrody (np. użytki ekologiczne, rezerwaty przyrody itd.), zorganizować zbiórkę i segregacje odpadów w gminie oraz akcję edukacyjną, zorganizować oczyszczanie ścieków w gminie itd.

Serdecznie zapraszam do wyrażania swojego zdania, poprawienia moich błędów oraz merytorycznej dyskusji.
Aby dyskusja była merytoryczna warto wiedzieć o czym się dyskutuje http://pl.wikipedia.org/wiki/Agenda_21

Cytowane informacje pochodzą z ulubionego przez wszelakich naukowców źródła ;) linki poniżej
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zr%C3%B3wn ... ozw%C3%B3j
http://pl.wikipedia.org/wiki/Park_narodowy
Justyna.A.G.
Niedzielny turysta bieszczadzki

Re: Znienawidzona na tym forum „Zasada Zrównoważonego rozwoj

Postprzez Zagubiona » 20 kwi 2012, o 13:35

Ja zupełnie nie rozumiem Justyno dlaczego uważasz tą zasadę za "znienawidzoną na tym forum" ?
Forumowicze są różni i prawie każdy z nich oczekuje od Bieszczadów czego innego.
Dlaczego tak uogólniasz ?
Jakie wypowiedzi świadczą o tym, że ktoś "nienawidzi" tej zasady ?

Ja wręcz przeciwnie - kiedy czytam to forum (prawda że niezbyt często) widzę że większość forumowiczów podchodzi do sprawy ochrony przyrody właśnie tak jak jest to określone w Twojej wypowiedzi.
Zagubiona
Stonka bieszczadzka

Postprzez Zygmunt Skibicki » 20 kwi 2012, o 15:20

Też jakoś nie widzę powodów by być sklasyfikowanym jako nienawidzący Zasady Zrównoważonego Rozwoju...
Za cholerę nie wiem, skąd się takie przekonanie wzięło, chociaż...
Jest taka możliwość, że za propagowanie ZZR wziął się jakiś nad wyraz agresywny... powiedzmy... orędownik-krzewiciel i to głównie jego sposób agresji, a poprzez to on sam stał się znienawidzony przez bardzo spokojną i zazwyczaj zrównoważoną - nomen omen - część userów. Wynik końcowy okazał się taki, że ww. działanie przyniosło więcej przeciwników niż sympatyków... idei. No, tak to już jest, że idee postrzegamy także poprzez pryzmat sympatyczności lub wstrętu do ich głosicieli...
Wniosek stąd wyciągnął bym taki, że trzeba bardzo starannie dobierać propagatorów idei - zwłaszcza tych kontrowersyjnych. Niektórzy, zazwyczaj przez nadmierną natarczywość po prostu do tego się nie nadają i sami zupełnie niepotrzebnie generują przeciwników, których by nie było, gdyby wzięli się za to ludzie o spokojniejszych temperamentach...
Awanturnicy nie nadają się na posłów pokoju!
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez chwastek » 20 kwi 2012, o 16:18

Justyno, sama idea rozwoju zrównoważonego jest szczytna. Z teorią którą tutaj przedstawiłaś nie będę polemizować bo nie mam nic przeciwko ochronie różnorodności biologicznej, bezpiecznej dla środowiska gospodarce stałymi odpadami oraz osadami z oczyszczalni ścieków czy ochronie jakości i wykorzystywania zasobów śródlądowych.
Rozwój którego efektem są pozytywne zmiany nie budzi moich zastrzeżeń. Co innego, gdyby efektem były zmiany negatywne.

Justyna.A.G. napisał(a):Ja nie wiem jak się realizuje Zasadę Zrównoważonego Rozwoju w bieszczadzkich gminach, ale sądząc po podejściu Forumowiczów do tej zasady to jest to „Sodomia i Głodomorra”…

Nie mieszkam w Bieszczadach i moja wiedza na ten temat jest równie nikła … ale może pomyliły Ci się fora? Bo jakoś tak nie kojarzę tutaj nikogo, kto pałałby nienawiścią do Zasady Zrównoważonego Rozwoju ...

Jakoś tak mało szczęśliwie zatytułowałaś, Justyno, ten temat ;) - że tak sobie pozwolę zwrócić Ci uwagę na ten Twój błąd.
chwastek
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Justyna.A.G. » 20 kwi 2012, o 16:30

ja zupełnie nie rozumiem Justyno dlaczego uważasz tą zasadę za "znienawidzoną na tym forum" ?
Forumowicze są różni i prawie każdy z nich oczekuje od Bieszczadów czego innego.
Dlaczego tak uogólniasz ?

Nie uogólniam, chciałam jedynie aby tytuł postu rzucił się w oczy ;)

Jakie wypowiedzi świadczą o tym, że ktoś "nienawidzi" tej zasady ?

Te wypowiedzi forumowiczów (temat poruszony został, fakt faktem dobrą „chwile” temu, przy okazji dyskusji o sieci PANParks):
„Ideę "zrównoważonego rozwoju" chyba trzeba będzie uznać za coś nieuniknionego, gdy popatrzymy na kraje o większym zagęszczeniu ludności, to nawet konieczność.”

„Nie da się uciec od zrównoważonego rozwoju.”

„BdPN nie jest jeszcze/nadal gotowy do dewastowania przyrody pod dyktando, pod szyldem tzw. zrównoważonej turystyki.”

Ja wręcz przeciwnie - kiedy czytam to forum (prawda że niezbyt często) widzę że większość forumowiczów podchodzi do sprawy ochrony przyrody właśnie tak jak jest to określone w Twojej wypowiedzi.

WŁAŚNIE O TO CHODZI!
Ja też czytuje forum, i widzę podejście osób tu piszących do ochrony przyrody, dlatego też grubo się zdziwiłam kiedy zrównoważony rozwój został potraktowany jako zło konieczne i szyld pod którym można dewastować przyrodę.
Na moje oko, jest to jakaś osobliwa interpretacja.
Justyna.A.G.

Postprzez Justyna.A.G. » 20 kwi 2012, o 16:37

Pan Zygmunt Skibicki mądrze napisał, podoba mi się ta wypowiedź. Ja właśnie w tej sprawie. W celu wyjaśnienia nastrojów lokalno - społeczno - forumowych i ich przyczyn.

Wrzuciłam też te kilka definicji i odnośnik do spisu treści dokumentu, bo sucha definicja tak nie uprzedza, chyba że ktoś nie lubi jakiejś czcionki, czy coś ;)
Pozdrawiam.
Justyna.A.G.

Postprzez Justyna.A.G. » 20 kwi 2012, o 16:52

chwastek napisał(a):Justyno, sama idea rozwoju zrównoważonego jest szczytna. Z teorią którą tutaj przedstawiłaś nie będę polemizować bo nie mam nic przeciwko ochronie różnorodności biologicznej, bezpiecznej dla środowiska gospodarce stałymi odpadami oraz osadami z oczyszczalni ścieków czy ochronie jakości i wykorzystywania zasobów śródlądowych.
Rozwój którego efektem są pozytywne zmiany nie budzi moich zastrzeżeń. Co innego, gdyby efektem były zmiany negatywne.

Justyna.A.G. napisał(a):Ja nie wiem jak się realizuje Zasadę Zrównoważonego Rozwoju w bieszczadzkich gminach, ale sądząc po podejściu Forumowiczów do tej zasady to jest to „Sodomia i Głodomorra”…

Nie mieszkam w Bieszczadach i moja wiedza na ten temat jest równie nikła … ale może pomyliły Ci się fora? Bo jakoś tak nie kojarzę tutaj nikogo, kto pałałby nienawiścią do Zasady Zrównoważonego Rozwoju ...

Jakoś tak mało szczęśliwie zatytułowałaś, Justyno, ten temat ;) - że tak sobie pozwolę zwrócić Ci uwagę na ten Twój błąd.

Teoria którą przedstawiłam to tylko malutkie fragmenty + moja interpretacja.
Jak kogoś temat interesuje to materiały nie trudno znaleźć.

Nie pomyliły mi się fora. Ja też w sumie nie mieszkam w Bieszczadach, stąd moja ciekawość, nienawiść duże słowo, ale jakieś takie niespecjalnie przychylne nastroje zwietrzyłam (patrz cytaty wyżej).

Tytuł, ot taki chwyt marketingowy... może trochę bezczelny ale skuteczny skoro pofatygowałeś się napisać.
Absolutnie nie miał na celu nikogo obrazić, urazić itp.
Justyna.A.G.

Postprzez vm2301 » 21 kwi 2012, o 06:05

Justyna.A.G. napisał(a):Nie uogólniam, chciałam jedynie aby tytuł postu rzucił się w oczy ;)

Na co dzień pracujesz w jakimś tabloidzie? ;)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 22 kwi 2012, o 08:50

Justyna.A.G. napisał(a):Pan Zygmunt Skibicki mądrze napisał, podoba mi się ta wypowiedź.

:shock: :lol: ;) :oops:
Nie moja wina, ale...
Jeśli rzeczywiście i nie przez zwykły przypadek trafiłem Twoim zdaniem w przysłowiowe sedno problemu, to zupełnie nie rozumiem, jak można się z tym zgadzać i jednocześnie stosować ewidentnie zaczepny tytuł wątku. Toż to właśnie przykład przesadnie agresywnego, jak słusznie zauważono tabloidalnego, głupkom rzucanego przed oczy, co by się "załapali"... orędownictwa, które -jak napisałem - odrzuca!
Tak się składa, że już nam ktoś tu, ówdzie oraz wszędzie, gdzie tylko na to pozwalano ZZR-ami, PANPARKS-ami, klastrami, studytur-ami i chmarą monograficznych... folderów (sic!) machał aż do mdłości... Wrzucał, wymachiwał, piromańsko wciskał "kaganek oświaty" ogniem i mieczem tępiąc jakikolwiek sprzeciw, aż się... przejechał. Także tu, ówdzie i w każdym kolejnym miejscu, gdzie tylko się pojawił. Ten typ tak już widać ma...
I to także nie jest moja wina.

P.S.: Z tym "panowaniem" to chyba bardzo gruba przesada...
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez Justyna.A.G. » 22 kwi 2012, o 17:05

Hmm no faktycznie, chyba trochę przesadziłam z tym tytułem.
Jak już pisałam, była to może za ostra ale jednak odpowiedź na wypowiedzi forumowiczów, które mnie zdziwiły.
Ja nie wiem czy to jest sedno problemu, ja właśnie tego staram się dowiedzieć od Was Forumowiczów.
W tabloidzie nie pracuje, ale może ograniczę poranną prasę ;)
Justyna.A.G.

Następna strona

Powrót do Flora i fauna Bieszczadów, ochrona środowiska