Żubry... szwajcarskie

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Żubry... szwajcarskie

Postprzez Zygmunt Skibicki » 20 lut 2012, o 12:33

wp.pl napisał(a):Szwajcarskie żubry dotarły w Bieszczady
źródło - http://ulubiency.wp.pl/kat,1012259,titl ... omosc.html

Trzy żubry ze Szwajcarii dotarły do nadleśnictwa Stuposiany w Bieszczadach. Zamieszkały w zagrodzie pokazowej w Mucznem - poinformował w piątek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie (Podkarpackie) Edward Marszałek.

W Mucznem od wiosny z tarasów widokowych turyści będą mogli oglądać te największe ssaki w Europie.

"Przybysze to dwie 3-letnie krowy oraz 2-letni byk, pochodzą z ogrodów zoologicznych w Bernie i Goldau. Trwającą ponad 30 godzin podróż ze Szwajcarii do Polski zniosły znakomicie" - powiedział Marszałek.

Według nadleśniczego nadleśnictwa w Stuposianach, Jana Mazura, "przemieszczanie żubrów po Europie ma na celu zachowanie mocno zawężającej się puli genetycznej u tych zwierząt, a właśnie problemy natury genetycznej stanowią największe zagrożenie dla trwałości gatunku". "Przywiezione osobniki zostały dobrane z uwagi na relatywnie dalekie pokrewieństwo z bieszczadzkimi pobratymcami. Docelowo w Mucznem zamieszka 5-7 żubrów. Wkrótce spodziewamy się przybycia kilku osobników z Francji i Austrii" - powiedział Mazur.

Zagroda żubrów w Mucznem powstała w ramach programu ochrony tego gatunku w Karpatach, prowadzonego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Obiekt, który zajmuje 9 ha, będzie miał punkty edukacyjne przybliżające historię i problematykę ochrony bieszczadzkich żubrów. Z platform widokowych będzie można oglądać żubry przebywające w części pokazowej zagrody.

"Wybieg jest bardzo urozmaicony, przez jego środek przepływa strumyk, a stok, na którym stado ma paśnik, porośnięty jest wiekowymi jodłami. Drzewa są zabezpieczone siatką, by żubry nie odzierały ich z kory" - zaznaczył rzecznik.

Koszt przedsięwzięcia wynosi prawie 1 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Resztę przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otwarcie obiektu przewidywane jest na koniec kwietnia, przed rozpoczęciem nowego sezonu turystycznego.

Po ponad dwóch stuleciach nieobecności, w 1963 r. w Bieszczady sprowadzono pierwsze żubry. Należą one do linii białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Aktualnie bytują one w polskich, słowackich, ukraińskich i rumuńskich Karpatach. Obecnie w Bieszczadach żyje ponad 300 żubrów.
Avatar użytkownika
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis
 
Posty: 778
Dołączył(a): 17 lip 2011, o 10:23

Re: Żubry... szwajcarskie

Postprzez Zygmunt Skibicki » 20 lut 2012, o 17:35

Avatar użytkownika
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis
 
Posty: 778
Dołączył(a): 17 lip 2011, o 10:23

Re: Żubry... szwajcarskie

Postprzez Zygmunt Skibicki » 30 mar 2012, o 17:28

Nie wiem, czy szwajcarski, ale żubr to był na pewno...
Nowiny napisał(a):W lesie znaleziono szczątki żubra. Padł ofiarą kłusowników
źródło - http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /120339965

Skóra zwierzęcia leżała w potoku, w innym miejscu znajdowała się głowa. Żubr najprawdopodobniej zginął z rąk kłusowników. Wskazuje na to liniowe cięcie oddzielające głowę od skóry.

Szczątki żubra znalazł podleśniczy Leśnictwa Średnie Wielkie. Leżały w lesie w pobliżu miejscowości Łuków w powiecie sanockim.

Głowa zwierzęcia została zabezpieczona przez leśników, a lekarz weterynarii do dalszych badań zabezpieczył fragmenty kości, ząb i próbki tkanki miękkiej głowy. Sprawą zajmuje się policja.
Avatar użytkownika
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis
 
Posty: 778
Dołączył(a): 17 lip 2011, o 10:23

Re: Żubry... szwajcarskie

Postprzez Zygmunt Skibicki » 30 mar 2012, o 17:33

Nowiny napisał(a):Francuskie żubry w Bieszczadach
źródło - http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /120329587

Do zagrody pokazowej w Mucznem dziś rano dotarły kolejne żubry.
Dwie krowy i byk przyjechały z prywatnej hodowli pod Paryżem. Po okresie aklimatyzacyjnym dołączą do swoich pobratymców ze Szwajcarii.
Uroa, Tjlli, Urkan przebywają w zagrodzie od połowy lutego. Francuskie żubry nie mają jeszcze imion.
Sprowadzenie żubrów to konieczność – tłumaczy Jan Mazur - nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. Sprowadzone żubry zostały wybrane z uwagi na dalekie pokrewieństwo z bieszczadzkimi pobratymcami.
Ma to zapobiec gruźlicy, która jest obecna w naszym stadzie. Jeśli to się nie uda. Będziemy zmuszeni zlikwidować stado.
Obiekt, zajmuje 9 ha, ma punkty edukacyjne i platformy widokowe, z których od maja będzie można oglądać zwierzęta.
Avatar użytkownika
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis
 
Posty: 778
Dołączył(a): 17 lip 2011, o 10:23


Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.