Żubry...

Rośliny i zwierzęta, czyli wszystko na temat bieszczadzkiej przyrody oraz problemy i zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska i ekologią

Żubry...

Postprzez Zygmunt Skibicki » 19 kwi 2012, o 14:10

Nowiny napisał(a):Chcą odstrzelić całe stado żubrów w Bieszczadach
źródło - http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /120419636

Gruźlica, potwierdzona u kilku żubrów w okolicy Stuposian, jest groźna dla całej populacji "króla puszczy” w Bieszczadach. Leśnicy postulują odstrzelenie 25 żubrów.
Leśnicy chcą, by odstrzelono 25 bieszczadzkich żubrów.

- Konieczna jest eliminacja całego, izolowanego dotąd stada, by zabezpieczyć pozostałe grupy żubrów przed zarażeniem - tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Omówieniu sytuacji zdrowotnej stada żubrów występujących w dolinie górnego Sanu poświęcone było posiedzenie Komisji hodowlanej ds. ochrony i hodowli żubrów na terenie RDLP.

Uczestniczący w nim naukowcy, leśnicy i lekarze weterynarii rozważali przede wszystkim kwestie gruźlicy, której kilka przypadków stwierdzono u osobników na pograniczu Nadleśnictwa Stuposiany i Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Badania próbek, pobrane od padłych żubrów, potwierdziły, że wszystkie miały daleko zaawansowane zmiany gruźlicze.

W marcu RDLP w Krośnie dostała zgodę na odstrzał pięciu żubrów. Do tej pory odstrzelono jednego, u którego również stwierdzono gruźlicę.

- Zagrożone chorobą, a być może w całości zarażone, jest stado 25 żubrów, które stanowi niecałe 10 proc. ogółu tych zwierząt żyjących w Bieszczadach. - informuje Edward Marszałek. - Jego eliminacja może uchronić przed zarażeniem pozostałe bieszczadzkie żubry.

Zdaniem obecnych na spotkaniu specjalistów z zakresu medycyny weterynaryjnej jest to w obecnej sytuacji epizootycznej najbardziej uzasadniona, zgodna ze stanem obecnej wiedzy, metoda zwalczania gruźlicy.

- Wniosek komisji będzie przesłany do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, do którego należeć będzie podjęcie decyzji w tej trudnej sprawie - mówi Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie.

Nadal monitorowane pod kątem gruźlicy będą innych stada żubrów, co wiąże się z odstrzałami diagnostycznymi.

- Celem tych działań jest niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się choroby, która mogłaby spowodować zagładę wszystkich bieszczadzkich stad żubrów- dodaje Balwierczak.

Komisja proponuje rozpoczęcie badań nad szczepionkami dla żubrów. Postuluje również utworzenie Pracowni Diagnostyki Gruźlicy, która mogłaby działać w strukturach regionalnych Inspekcji Weterynaryjnej. Zasugerowano też przeprowadzenie badań profilaktycznych pracowników Lasów Państwowych i Bieszczadzkiego Parku Narodowego pod kątem gruźlicy.
Avatar użytkownika
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis
 
Posty: 778
Dołączył(a): 17 lip 2011, o 10:23

Re: Żubry...

Postprzez majster_taternik » 27 lis 2012, o 13:37

trzeba szczepić a nie odstrzelać:(
majster_taternik
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 32
Dołączył(a): 2 paź 2012, o 15:16

Re: Żubry...

Postprzez włóczykij » 24 mar 2013, o 10:57

włóczykij
Wyrypiarz bieszczadzki
 
Posty: 181
Dołączył(a): 16 sie 2012, o 06:37
Lokalizacja: Bieszczady


Powrót do Flora i fauna Bieszczadów, ochrona środowiska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

cron