Zwierzyna leśna ma się dobrze

Rośliny i zwierzęta, czyli wszystko na temat bieszczadzkiej przyrody oraz problemy i zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska i ekologią

Zwierzyna leśna ma się dobrze

Postprzez IraS » 6 kwi 2009, o 10:45

W ostatnich latach wzrasta liczebność większości gatunków zwierzyny leśnej. Dowodzą tego wyniki ostatniej analizy danych z inwentaryzacji zwierzyny, prowadzonej w nadleśnictwach podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Wyraźnie przybywa zwierzyny łownej - przykładowo, liczebność populacji łosia, szacowana obecnie na 124 sztuki, w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła dwukrotnie. Istotnie, bo aż o 10%, wzrosła liczebność jeleni, których obecnie żyje w lasach podkarpackich ponad 8900 osobników. Jak nigdy liczne są sarny, których mamy już prawie 37 tysięcy (w ciągu ostatniej dekady przybyło ich ponad 10 tysięcy). Po wielkim regresie z połowy lat 90. odbudowuje się populacja dzików, których naliczono ponad 7 tysięcy (w 1995 było ich zaledwie 2,5 tys.). Niestety, wciąż w regresie są zające i kuropatwy, których naliczono zaledwie po około 14 tysięcy osobników. Tymczasem dobrze mają się ich naturalni wrogowie, lisy - obecnie 10,8 tysiąca sztuk, podczas gdy jeszcze w 2002 było ich 6 tysięcy i już wówczas stanowiły duże zagrożenie dla drobnej zwierzyny. Drobnej zwierzynie zagrażają również liczne kuny (5,3 tys.) i jenoty (1,5 tys.) zaś coraz liczniejsze wydry (2,6 tys.) powodują straty w gospodarstwach rybackich.
Wciąż liczne są zwierzęta chronione w naszych lasach. Żyje tu obecnie 290 żubrów, ponad 400 wilków, 240 rysi, 120 żbików, zaś ciągle zwiększających obszar swego bytowania niedźwiedzi jest ponad 120. Niezwykle ekspansywnych bobrów w samych lasach żyje już ponad 5,3 tys.
- Duża liczebność zwierzyny cieszy i może wbijać w dumę mieszkańców regionu, jednak z niepokojem patrzymy na wzrost powodowanych przez nią szkód. – mówi Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. – W przypadku zwierzyny łownej mamy możliwość regulacji tego stanu w drodze odstrzałów i w procesie planowania podjęto już adekwatne do sytuacji decyzje. Natomiast jeśli chodzi o zwierzęta chronione, jak choćby bobry, to pieczę nad nimi sprawują służby konserwatorskie wojewody, zaś decyzję o ewentualnym odstrzale każdego osobnika podejmuje minister środowiska.
Leśnicy działają na rzecz przywrócenia głuszca do podkarpackich lasów, prowadząc wiolierową hodowlę tego gatunku w Nadleśnictwie Leżajsk. Zasługą bieszczadzkich nadleśnictw jest przywrócenie żubra w górach. Lasy podkarpackie są ważną krajową ostoją różnorodności biologicznej, dając miejsce do życia największej w Polsce liczbie gatunków..
Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Załączniki
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Zwierzyna leśna ma się dobrze

Postprzez petro » 12 kwi 2009, o 12:56

A wiesz może gdzie najczęściej można spotkać wilki i rysie :?:
Antoni "Ant" Tkacz
antonitkacz.blogspot.com
petro
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 35
Dołączył(a): 12 kwi 2009, o 11:34
Lokalizacja: UD

Re: Zwierzyna leśna ma się dobrze

Postprzez lucyna » 12 kwi 2009, o 16:07

Ja wiem. W lesie na terenie Bieszczadów, Gór Sanocko-Turczańskich, części Pogórza Przemyskiego i Beskidu Niskiego. Nikt na forum internetowym nie poda Ci takich informacji. To są zwierzęta terytorialne, część z nich jest monitorowana przez naukowców więc ewentualnie mógłbyś się popytać w PAN.
lucyna
 

Re: Zwierzyna leśna ma się dobrze

Postprzez petro » 12 kwi 2009, o 16:26

Dziękuję Ci za odpowiedź. I mam jeszcze jedno pytanie. Ile watach jest zaobserwowanych do tej pory na terenie bieszczad? :?:
Antoni "Ant" Tkacz
antonitkacz.blogspot.com
petro
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 35
Dołączył(a): 12 kwi 2009, o 11:34
Lokalizacja: UD

Re: Zwierzyna leśna ma się dobrze

Postprzez lucyna » 12 kwi 2009, o 16:37

Na to pytanie nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć. Obecnie wg dr Śmietany na terenie Bieszczadów znajduje się siedem watah, jedna średnio liczy 6 osobników. Na terenie Gór Sanocko-Turczańskich 4-5 watah. średnie terytorium 1 watahy to 190 km 2, przy czym rewiry zachodżą się.
Czy mógłbyś coś o sobie napisać? Dane doryczące liczebności wielkich drapieżników możesz uzyskac w beplatnym wydawnictwie poświęconym NATURZE 2000 Bieszczady. Napisałam o nim kilka słów w bibliogeafii.
lucyna
 

Re: Zwierzyna leśna ma się dobrze

Postprzez petro » 12 kwi 2009, o 18:25

lucyna napisał(a):Czy mógłbyś coś o sobie napisać?

naprzykład na jaki temat?? :?
Antoni "Ant" Tkacz
antonitkacz.blogspot.com
petro
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 35
Dołączył(a): 12 kwi 2009, o 11:34
Lokalizacja: UD

Re: Zwierzyna leśna ma się dobrze

Postprzez lucyna » 12 kwi 2009, o 18:40

Odnoszę wrażenie, że rozmawiam z młodą osobą chcącą poznać bieszczadzką przyrodę. W naszym regionie jest dużo zajęć, warsztatów, gdzie mógłbyś poznać ciekawych ludzi, zapoznać się z tajnikami życia traperskiego. 19 Marcin organizuje imprezę rocznicową na Łopienniku zapraszam. Może to być dla Ciebie ciekawe spotkanie z ludźmi mającymi dużą wiedzę o bieszczadzkiej i nie tylko przyrodzie.
lucyna
 


Powrót do Flora i fauna Bieszczadów, ochrona środowiska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

cron